Źródło światła ma znaczenie. Jakie wybrać?

paź 17, 16 Źródło światła ma znaczenie. Jakie wybrać?

To, jakie dobierzemy źródło światła, będzie wpływać na nasz komfort. Są różne możliwości, możemy wybrać ciepłą lub zimną barwę, świetlówkę, lampę halogenową czy LED. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas najważniejsze, jaki klimat w domu nas interesuje.

Barwa światła

Nie wszyscy sobie zdają sprawę, jak barwa światła wpływa na wygląd przedmiotów i osób, nie wiemy też często, że barwa powoduje, że chce nam się bardziej pracować lub leniuchować. Jak więc dobieramy lampy halogenowe, żarówki czy lampy LED, zawsze sprawdzajmy parametry, takie jak barwa światła oraz wskaźnik oddawania barw.

Jeszcze do niedawna, ciepłe światło zapewniała zwykła żarówka, zimne zaś światło pochodziło od świetlówek. Dzisiaj mamy coraz więcej źródeł światła, jakie dają cieple światło. Można więc do nich zaliczyć takie modele, jak lampy halogenowe, LED czy świetlówki. To ważne, bo jak chcemy stworzyć miłą atmosferę w domu, to najlepiej wybrać właśnie taki rodzaj światła. Ciekawe informacje znajdziemy pod linkiem http://www.asib.pl/biznes/zrodlo-swiatla-wybrac-bedzie-najlepsze-sa-miedzy-nimi-roznice.

light-bulbs-1125016_960_720

Jak określić barwę światła?

Do zdefiniowania barwy światła wykorzystujemy temperaturę barwową, która jest podawana w kelwinach. Światło ciepłe ma poniżej 3300 K, zimne zaś powyżej 5000 K. Zasada jest taka, że najlepiej dopasowywać barwę światła do funkcji wnętrza. W miejscach, w których nie jesteśmy zbyt długo, jak przedpokój, powinniśmy użyć oświetlenia o barwie białej, jaka zapewnia ciepłe światło.

W miejscach przeznaczonych na odpoczynek wybierzmy światło o barwie białej, o wartości temperatury barwowej 2800-3300 K. Żeby oświetlić kuchnię, korzystnie zastosować źródło światła o ciepłej barwie, gdyż zbyt zimne światło może sprawić, że przygotowane przez nas potrawy nie będą wyglądały zbyt apetycznie. W łazience sprawdza się białe światło, a do elewacji i ogrodu najlepiej zastosować barwę chłodno-białą (3800-4300 K).

Nie zapominajmy o jeszcze jednym wskaźniku

Ważny jest też wskaźnik oddawania barw przez źródła światła. Jego najwyższa wartość to 100. Gdy wybieramy źródła światła, jak lampy LED czy lampy halogenowe, to poszukujmy właśnie tych, których oddawanie barw jest najwyższe. Tym bardziej że im wyższe są wymagania dotyczące postrzegania barw, tym taki wskaźniki musi być lepszy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *