Zimowe oświetlenie salonu

gru 05, 14 Zimowe oświetlenie salonu

Kiedy wyobrażamy sobie długie, zimowe wieczory w naszym salonie, widzimy z reguły wygodne sofy z otulającym nas miękkim pledem, poręczny stolik, na którym paruje w filiżance gorąca herbata oraz nastrojowe światło, oswajające zapadający wcześnie zmrok. To idealne warunki do relaksu po ciężkim dniu pracy i doskonały sposób na zregenerowanie sił przez kolejnym dniem. Dobrze dobrane meble są tu oczywiście kluczowe, ale bez odpowiedniego oświetlenia nawet najładniejsza kanapa blaknie w wieczornej szarówce, a senność zaczyna nas morzyć już przed osiemnastą.

Klimat czy wzrok?

Jak więc zaplanować odpowiednie oświetlenie salonu, by stworzyć przytulny klimat, ale nie zepsuć sobie wzroku zbyt słabym światłem? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o kilka niezależnych źródeł, które będziemy włączać w zależności od konkretnej potrzeby. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór lampy sufitowej i kilku dodatkowych kinkietów lub lampy stojące. Górne światło przyda nam się, gdy będziemy wykonywać czynności niewymagające specjalnego oświetlenia ani szczególnego nastroju, a więc przy wizycie gości lub drobnych czynnościach domowych.

Żarówki

Oczywiście im więcej zamontujemy żarówek, tym większy będzie pobór mocy takiej lampy. W związku z tym na kilkuramienny żyrandol najlepiej decydować się, jeśli wiemy, że będziemy go używać okazjonalnie. Kinkiety lub niewielkie lampki zapalone bez włączania lampy sufitowej pozwolą nam z kolei uzyskać delikatniejsze światło, rozjaśniające tylko niewielkie punkty pokoju, podczas gdy jego reszta będzie spowita w półmroku. Takie rozwiązanie będzie idealne podczas romantycznej kolacji albo w trakcie oglądania telewizji. Dobrze jest zamontować w takich lampkach żarówki o niewielkiej mocy, dające ciepły odcień światła (optycznie podobny do blasku świec).

Do zadań specjalnych

Warto także pomyśleć o sytuacjach, w których będziemy potrzebować naprawdę dobrego oświetlenia i ustawić w pokoju lampkę stołową lub biurkową o jasnym świetle i dużej mocy. Gdy będziemy czytać, szyć, naprawiać jakieś urządzenie albo wykonywać jakąkolwiek inną czynność, wymagającą precyzji i dobrego zorientowania w sytuacji, lampa taka zapewni nam maksimum koncentracji bez niepotrzebnego męczenia i obciążania wzroku.