Świetlówki, LED czy halogeny? Rodzaje oświetlenia

kw. 26, 15 Świetlówki, LED czy halogeny? Rodzaje oświetlenia

Wybór oświetlenia to jedna z najważniejszych czynności podczas aranżowania mieszkania. Obecnie na rynku znajdziemy bardzo szeroki zakres rozwiązań, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie, które będzie pasować do wnętrza i spełniać wszystkie konieczne funkcje?

Świetlówki

Świetlówki nazywane są inaczej żarówkami energooszczędnymi i wciąż są najchętniej wybieranym rodzajem oświetlenia. Emitują więcej światła niż tradycyjne, stare żarówki, jednak minusem w tym przypadku jest fakt, że nagrzewają się znacznie wolniej – musimy zatem chwilę poczekać, aż świetlówka osiągnie pełną moc. Nie bez powodu wspomina się o ich funkcji energooszczędnej – zużywają one nawet 65-80% mniej energii niż zwykłe żarówki. Najczęściej są podłużne lub w kształcie spirali, nie pasują jednak to wszystkich pomieszczeń i kloszy, co jest ich zasadniczą wadą; na ogół źle wyglądają w łazienkach i toaletach, niezbyt dobrze komponują się także z delikatnymi żyrandolami (możemy jednak poszukać małych i krótkich świetlówek w kształcie spirali).

Lampy LED

Lampy LED-owe podbiły serca wielu użytkowników i obecnie nieustannie zyskują na popularności. To nic innego niż diody luminescencyjne, wypierające nie tylko zwykłe świetlówki, ale również i halogeny. Jednym z czynników, które zadecydował o sukcesie tego rodzaju oświetlenia, jest jego duża wytrzymałość; lampy LED pracują nawet dziesięć razy dłużej niż halogeny i nawet dwadzieścia pięć razy dłużej niż tradycyjne żarówki. To także urządzenia ekologiczne – dzięki przekształcaniu pobieranej energii niemal w całości w światło, emitują zdecydowanie mniejszą ilość ciepła niż pozostałe rodzaje oświetlenia. Często ładne i gustowne, będą dobrym wyborem do niewielkich pomieszczeń. Ich minusem jest zdecydowanie cena – są znacznie droższe niż inne żarówki.

Halogeny

Najbardziej charakterystyczną cechą żarówek halogenowych jest emitowanie przez nie białego, nieco ostrego światła. Teoretycznie ma ono właściwości antydepresyjne, jednak może również prowadzić do zmęczenia oczu. Halogeny nagrzewają się również do wysokich temperatur i nie dorównują wytrzymałością znacznie nowocześniejszym modelom na rynku. Obecnie często używane są w biurach, mogą jednak stanowić ciekawe uzupełnienie domowego systemu oświetlenia.

oświetlenie, led, świetlówki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *