Oświetlenie w salonie – jak je dobrać?

kw. 15, 17 Oświetlenie w salonie – jak je dobrać?

Odpowiedni dobór oraz rozmieszczenie źródeł światła sztucznego ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla funkcjonalności wnętrza, ale wpływa też na jego estetykę. Jeśli zastanawiasz się jakie oświetlenie dobrać do pokoju dziennego w swoim domu – zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Aranżując pokój dzienny chcesz stworzyć reprezentacyjną część mieszkania oraz miejsce, w którym wypoczynek będzie czystą przyjemnością. To połączenie może w praktyce przysporzyć sporo problemów, zwłaszcza w kwestii oświetlenia – jak bowiem oświetlić salon, aby był przytulny i funkcjonalny?

Postaw na ilość

oświetlenie-salonu

W kwestii doboru punktów świetlnych zasada im mniej, tym lepiej wcale się nie sprawdza. Zastosowanie jednego punktu świetlnego ulokowanego w centralnej części pomieszczenia na suficie, jest w aranżacji pokoju dziennego dużym błędem. Takie rozwiązanie sprawi, że po zmroku w pomieszczeniu nie da się wygodnie czytać, ani nie będzie prezentowało się ono przytulnie.

Lepszym rozwiązaniem jest montaż jednego głównego punktu świetlnego oraz przynajmniej dwóch źródeł światła bocznego. Mogą to być kinkiety lub lampy podłogowe – ważne, aby ich światło było skierowane ku dołowi lub odbijało się od ściany – dzięki temu będzie ono rozproszone, a przez to bardziej nastrojowe, co spowoduje wrażenie przytulności w pomieszczeniu.

Nowoczesne rozwiązania

nowoczesne oświetlenie domu

Ciekawą alternatywą dla głównego źródła światła w postaci jednej lampy wiszącej są listwy led umieszczane w sufitach podwieszanych. W takim przypadku listwy okalają zazwyczaj całe pomieszczenie i zapewniają w ten sposób równomierne oświetlenie. Decydując się na energooszczędne diody led, warto wybrać te o współczynniki CRI/Ra maksymalnie zbliżonym do światła dziennego. Dzięki temu oświetlenie będzie przyjazne dla wzroku, a po zapaleniu światła oczy nie będą się szybko męczyć. Więcej na ten temat przeczytasz na http://dlalejdis.pl/artykuly/pomysly_na_oswietlenie_ledowe_w_salonie

Dekoracje świetle

W aranżacji salonu warto także uwzględnić oświetlenie dekoracyjne. Mogą to być ciekawe lampiony i świeczniki, których naturalny blask wprowadzi nastrojową atmosferę. Innym atrakcyjnym pomysłem na dekorowanie wnętrza światłem są girlandy lampek – będą one wyglądać znakomicie, zawieszone na karniszu lub umieszczone na meblach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *