Jakimi lampkami najlepiej przystroić choinkę?

lis 14, 16 Jakimi lampkami najlepiej przystroić choinkę?

Światełka na choinkę to jeden z tych elementów, bez których nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia. To one sprawiają, że otoczenie staje się magiczne i nastrojowe. Żeby jednak tak było, trzeba dokładnie wybrać najlepszy rodzaj oświetlenia.

Tradycyjnie

Wiele osób wykorzystuje tradycyjne lampki choinkowe, które świecą jasnym światłem. Są tanie, bardzo łatwo dostępne w wielu kolorach. Mają oczywiście kilka wad, jakie zniechęcają do ich zakupu. Pobierają sporo energii, około 40-70 W, co znacząco zwiększa rachunek za prąd. A po świętach, gdy i tak mamy mniejszy budżet, to może być bardzo nieprzyjemna, dodatkowa niespodzianka. Inna wada to szeregowy sposób łączenia żarówek. Oznacza to po prostu, że jak jednak się przepali, to wszystkie przestaną działać.

new-years-eve-1382411_960_720

Lampki led

Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się zainwestować w nową technologię, a są nią lampki led. Diody led, podobnie jak w innych sytuacjach, cechują się bardzo wysoką żywotnością, jest nawet dwukrotnie wyższa niż poprzedniczek. Oszczędzamy dzięki temu energię elektryczną, a to będzie bardzo miłe po świętach. Najczęściej poszczególne diody połączone są ze sterownikiem równolegle, co oznacza, że jak wystąpi awaria, to nie zgasną wszystkie pozostałe.

A co z oświetleniem na zewnątrz?

Coraz chętniej też oświetlamy choinki na zewnątrz. Jeśli mamy tylko taką możliwość, warto z tego skorzystać. Oczywiście, żeby to zrobić, musimy kupić specjalne do tego celu lampki. Tego typu zewnętrze sznury są przystosowanie do surowych warunków, niskiej temperatury oraz dużej wilgotności. Światełka pokryte są odpowiednią izolacją, nie ma więc ryzyka uszkodzenia układu elektrycznego domu. Warto też sprawdzić artykuł Jak samodzielnie wykonać nietypowe oświetlenie drzewka bożonarodzeniowego.

Gdy będziemy planować, jakimi lampkami przystroimy choinkę, trzeba zadecydować, co jest dla nas najważniejsze. Czy mniejsza oszczędność, ale za to lepszy klimat, a może mniej zużytego prądu, ale jednak trochę inne, nie takie tradycyjne, oświetlenie? Lampki led są bardzo ładne, ale niektórym może brakować tradycyjnego światła, które pamiętamy z dzieciństwa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *