Jakie wybierać fugi?

gru 14, 16 Jakie wybierać fugi?

Jeżeli już udało się nam dobrać idealnie pasujące płytki do naszego pomieszczenia, to wiedzmy, że to nie koniec wyborów. Kolejnym krokiem jest dobranie do nich kolejnego elementu, który jest bardzo istotny – fugi.

Dlaczego fuga?

Fuga to nieodłączny element towarzyszący płytkom – zarówno tym ceramicznym, jak również i kamiennym. Spełniają one bardzo ważne funkcje, od amortyzacji różnic temperaturowych poprzez wilgotność, aż po zapobieganiu wnikania wszelkiego brudu w szczeliny pomiędzy płytkami. Dobrze dobrane fugi muszą mieć odpowiednio dobrane kolory. Jej kolor jest uzależniony od użytej okładziny – jej barwa, kolor, czy nawet sposób ułożenia uzależniona jest od ceramiki, czy też do kamienia.

bathroom-1872193_960_720

Jak je dobrać?

Przede wszystkim konieczne jest wzięcie pod uwagę koloru płytek ceramicznych. Barwa na spoinie zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli chcemy, aby fugi zlewały się z płytkami, wówczas ich kolor musi być zbliżony jak najbardziej do koloru płytek. Inaczej należy dobierać fugę, jeżeli chcemy, aby nasze płytki były uwydatnione – jeżeli chcemy uwzględnić ich unikatowość oraz sposób ułożenia – wówczas należy dobrać fugę tak, aby kontrastowała ona z barwą płytek.

Jeżeli chcemy zastosować jasne płytki – np. w kuchni – wówczas warto dobrać do nich ciemną lub też czarną fugę. Dzięki temu osiągniemy bardzo ciekawy efekt i uwydatnimy każdą z nich. Więcej pod adresem http://obejma.pl/aktualnosci/215-fuga-mapei-wlasciwosci.html.

Dokładnie je dobierajmy

Dobieranie fugi to mimo wszystko bardzo ważny zabieg, którego nie wolno lekceważyć. Źle dobrane fugi mogą sprawić, że nasze płytki nie będą wyglądać dobrze. Wówczas najładniejsze płytki z ciekawymi wzorami „zginą” pod nieudolnie dobraną fugą. Warto wcześniej sprawdzić, jak dana fuga będzie wyglądać – wystarczy odrobinę nałożyć i poczekać aż przeschnie. Wówczas ściemnieje i nabierze właściwej barwy.

Jeżeli kolor będzie nieodpowiedni, świeżą fugę bardzo łatwo można usunąć i zastosować odpowiednie domieszki barwników. Dzięki temu można ją przyciemnić lub też rozjaśnić. Bardzo ważne jest, aby uwydatnić unikatowość płytek, a dzięki temu podkreślić unikatowość wnętrza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *