Jak sprawić, by salon był dobrze oświetlony?

paź 25, 16 Jak sprawić, by salon był dobrze oświetlony?

Gdy planujemy oświetlenie salonu, powinniśmy mieć na uwadze, jaki jest charakter tego pomieszczenia i jakie pełni funkcje. Salon to miejsce, w którym każdy mieszkaniec spędza dużo wolnego czasu. Spotykamy się tam z rodziną, przyjaciółmi, oglądamy telewizję czy czytamy książki. Oświetlenie w tym miejscu musi być więc jak najbardziej uniwersalne, dostosowane do danej chwili.

Główne światło zawsze się przyda

Główne, czyli górne światło nie jest już tak ważne, jak kiedyś. Dzisiaj niektórzy nawet z niego rezygnują, i choć ma to swoje uzasadnienie, to jesteśmy zdania, że lepiej tego nie robić. Takie światło po prostu się przydaje, szczególnie jak zapraszamy gości, organizujemy jakąś imprezę rodzinną. Dzięki temu oświetleniu cały pokój będzie dobrze widoczny.

Lampy podłogowe. Obowiązkowo!

Niemniej, częściej przydają się lampy podłogowe, które potrafią stworzyć klimat w każdym wnętrzu, nie tylko w salonie. Takie oświetlenie pasuje, gdy relaksujemy się po pracy lub oglądamy telewizję. To dobre światło nie męczy tak oczu, jak górne oświetlenie. Można przy nim wypocząć, jak i poczytać książkę. Wydaje się, że jest bardziej uniwersalne niż światło górne. Jak będziemy więc planować oświetlenie salonu, pamiętajmy, żeby zastosować jeden, jak i drugi rodzaj lamp. Więcej ciekawych informacji, także tu: http://noy.pl/jakie-oswietlenie-pasuje-do-salonu

original-factory-pendant-light-1573126_960_720

Prosty podział lamp

Pamiętajmy, że podczas dobierania lamp do salonu spotkamy się z licznymi problemami natury aranżacyjnej. Czasami bowiem trzeba wybrać między dekoracją a walorami użytkowymi, nie da się jednocześnie zastosować wszystkiego, na co mamy ochotę. Takie działanie bowiem zadziała w drugą stronę – z ciekawego salonu zrobimy miejsce, w którym jest za dużo wszystkiego. Pamiętajmy więc, że podczas dobierania lamp do salonu pomocnym może okazać się podstawowy podział.

Mamy więc lampy dekoracyjne, czyli jak sama nazwa wskazuje, ich jedynym zadaniem jest ozdoba, niekoniecznie zapewnią spodziewany efekt oświetleniowy. Takie efekt zaś uzyskamy dzięki lampom użytkowym, gdyż ich konstrukcja jest stworzona tak, by źródło światła było jak najbardziej efektywne. Ostatnim rodzajem są lampy efektowe, których najważniejszym zadaniem jest uzyskanie konkretnego efektu, na przykład skupienie wiązki światła w ten sposób, aby dokładnie oświetlić dane miejsce z paru metrów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *