Idealna lampka nocna – jakie cechy powinna posiadać?

maj 06, 15 Idealna lampka nocna – jakie cechy powinna posiadać?

Lampka nocna to niezbędne wyposażenie sypialni. Nie tylko pozwoli nam na komfortowe wieczorne czytanie, ale także ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu. Dzięki niej pokój nabierze wyjątkowej, intymnej atmosfery.

Gdzie postawić lampkę nocną?

Najlepszym miejscem na lampkę nocną jest szafka lub stoliczek stojący u wezgłowia łóżka – dzięki takiej lokalizacji bez problemu sięgniemy do włącznika światła. Pozwoli to także na wygodne czytanie przed snem. Należy odpowiednio ustawić kąt padania światła, aby nie raził w oczy ani osoby czytającej, ani śpiącej na miejscu obok. Lampki nocne powinny zostać umieszczone symetrycznie po dwóch stronach łóżka, co zapewni wygodę każdemu z osobna. Dzięki temu uzyskamy także harmonijne, równomierne oświetlenie sypialni. W przypadku mebla jednoosobowego wystarczy stoliczek nocny z lampką z jednej strony.

Wybór lampki

Bogaty wybór lampek nocnych pozwoli każdemu na dobranie odpowiedniego modelu do aranżowanego wnętrza. Przy kupnie należy kierować się własnym gustem oraz stylem, w jakim urządzona jest sypialnia. Warto zwrócić uwagę na to, aby lampki nocne pasowały także do oświetlenia górnego. Nie muszą one pochodzić z tej samej kolekcji, powinny jednak nawiązywać wzornictwem do żyrandola bądź lamp stojących w innych częściach sypialni. Kolejną cechą, nad którą należy się zastanowić, jest wielkość lampki. Na szafce nocnej muszą się zmieścić jeszcze takie drobiazgi jak budzik, telefon, książka czy okulary – podstawa lampki nie może zatem zajmować całej powierzchni stolika.

Alternatywne źródła światła

Oprócz klasycznych, stojących lampek nocnych, wybrać możemy kinkiety, mocowane do ściany lub skośnego sufitu. One także powinny być rozmieszczone symetrycznie po dwóch stronach łóżka lub po jednej w przypadku mebla pojedynczego. Przy ich montowaniu należy zwrócić uwagę, aby nie utrudniały poruszania się. Ich światło także powinno być odpowiednio skierowane. Kolejną możliwością są lampki nocne mocowane do krawędzi mebli za pomocą specjalnego klipsa – ten typ oświetlenia sprawdzi się w ciasnych, zabudowanych pomieszczeniach, w których ważne jest zaoszczędzenie każdego centymetra.

oswietleniedomu12

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *