Agregaty prądotwórcze – jak je prawidłowo eksploatować?

sie 17, 16 Agregaty prądotwórcze – jak je prawidłowo eksploatować?

Trudno jest wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. Dzięki niej działa większość domowych urządzeń, a my możemy korzystać z ich funkcjonalności. Jednak czasem zdarzają się przerwy w dostawie prądu lub awarie. Aby być przygotowanym na taką ewentualność, warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy. Oto kilka najważniejszych rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o eksploatacji agregatu.

Agregaty prądotwórcze to praktyczne urządzenia. Dzięki nim możemy stworzyć system zasilania awaryjnego w naszym domu czy zapewnić sobie dostęp do energii elektrycznej podczas wyjazdu na łono natury. Na rynku dostępne są różne modele agregatów np. spalinowe i akumulatorowe. Zasady użytkowania tych urządzeń są ściśle określone przede wszystkim przez wytyczne producenta. To właśnie z instrukcją obsługi powinniśmy zapoznać się na początek. Warto pamiętać, że jeśli agregat będzie stanowił element zasilania awaryjnego w gospodarstwie domowym, jego podłączenia powinien podjąć się doświadczony elektryk. W artykule pt. Zasilanie awaryjne – jakie wybrać? możemy przeczytać więcej informacji o agregatach prądotwórczych i zasadach ich doboru.

Podłączenie odbiorników

burza z piorunamiZanim podłączymy do agregatu prądotwórczego poszczególne urządzenia, musimy mieć na uwadze ich moc. Suma wszystkich odbiorników, jakie podłączymy, nie powinna przewyższać mocy agregatu. Podłączanie sprzętów zaczynamy od tego o największym poborze. Ponadto należy zadbać, aby agregat podczas działania był ustawiony na zwartym i płaskim podłożu.

Paliwo i przechowywanie

W przypadku agregatów spalinowych należy także kontrolować stan paliwa. Po skończonej pacy najlepiej spuścić zawartość zbiornika, ponieważ podczas wielodniowego użytkowania płyn będzie parował. Zjawisko to ma niekorzystny wpływ na jakość paliwa, a w rezultacie mogłoby się to przyczynić do spadku efektywności agregatu.

baterie i multimetr cyfrowyMusimy również zadbać o odpowiednie przechowywanie agregatu. W okresie bezczynności powinien się on znajdować  w pozycji roboczej, a także warto zabezpieczyć go specjalną płachta lub plandeką. Dzięki temu na jego powierzchni nie będzie się osadzał kurz oraz zabrudzenia, które mogłyby uszkodzić elementy mechaniczne w trakcie pracy. Więcej wskazówek dotyczących konserwacji agregatu znajdziemy tu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *