Żarówki halogenowe
Żarówki halogenowe są przez nas coraz częściej wybierane jako rodzaj oświetlenia mieszkania. Od tradycyjnych żarówek różnią się tym, że ich bańka wypełniona jest związkami chemicznymi – halogenkami (związkami bromu, chloru, fluoru lub jodu), które zwiększają ich trwałość.
Halogenowe żarówki wprowadzono na rynek w 1960 roku, więc ciągle uznawane są za rzecz raczej nową. Nie każdy jest przekonany do takiego rodzaju oświetlenia, jednak żarówki halogenowe mają sporą grupę zwolenników. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim fakt, że pełnią nie tylko funkcję oświetlenia, ale także dekoracyjną. Ich zastosowanie jest wszechstronne. Dzięki halogenom możemy bez problemu oświetlić wybrane elementy wnętrza, dzięki czemu nabiorą wyjątkowego uroku. Ten rodzaj oświetlenia jest także energooszczędny: okazuje się że ich skuteczność świetlna jest do 33% większa, czyli uzyskujemy do 33 % więcej światła zużywając tyle samo energii elektrycznej. Żarówki halogenowe charakteryzuje także duża trwałość. W porównaniu do tych tradycyjnych są nawet 5 razy wytrzymalsze. Duży wpływ na to ma zastosowanie cyklu halogenkowego, który powoduje samoczynne oczyszczanie bańki z odparowanego wolframu i osadzanie go ponownie na skrętce. Dzięki temu bańka żarówki nie zaciemnia się i wydłuża się jej trwałość.
Na rynku dostępne są żarówki halogenowe zasilane obniżonym napięciem (do 24V) oraz na napięcie sieciowe (230V). W tzw. „zimne lustra” odbijające i kierunkujące promieniowanie wyposażone są żarówki o obniżonym napięciu. Wymagają one zastosowania specjalnych opraw i transformatorów redukujących napięcie sieciowe do napięcia roboczego. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje transformatorów: konwencjonalne oraz elektryczne. Halogeny o niskim napięciu stosujemy zazwyczaj przy oświetleniu punktowym i dekoracyjnym.
Żarówki o napięciu sieciowym do 230V wyposażone są zazwyczaj w trzonki E14 i E27. Mogą one pracować w dowolnej pozycji, można je także dowolnie ściemniać. Produkowane są w wersji z bańką przezroczystą i matowaną.