Żarówka dla żółwia

lis 16, 14 Żarówka dla żółwia

Lądowe gady potrzebują miejsca, w którym – punktowo – będzie na nie działać stała wiązka ciepła. W naturalnym środowisku zwierzęta wyszukują sobie nasłonecznionego kamienia lub gniazda w piasku, gdzie mogą zagrzebywać się i zwiększać temperaturę swego ciała. 

W domowych terrariach posłużmy się żarówkami grzewczymi, zwiększającymi komfort życia naszych podopiecznych. Do ogrzania wybiegu nie wolo stosować kabli czy mat grzewczych, stwarzających zagrożenie dla żółwi czy jaszczurek. W naturze stworzenia te pobierają ciepło wyłącznie od góry – przez grzbiet, nie ma więc sensu zapewnianie im gorącej podłogi czy ocieplanych ścian transporterka. Zresztą: w ten sposób łatwo poparzyć naszych milusińskich.

Oświetlenie techniczne zamontujmy w przeciwległym końcu akwarium – tak by zwierzę mogło wybrać, czy chce udać się na spoczynek czy na – zaaranżowaną dla niego – mini plażę. Ważne, by w miejscu przebywania żółwia bądź jaszczurki panowała zróżnicowana temperatura.

Czym się charakteryzują żarówki do terrariów? Niektóre modele wyposażone są dodatkową opcję promieniowania UVA, imitującego prawdziwe słońce. Odpowiedni sprzęt skupia światło w stożek, przez co zwiększa jego moc działania. Wiele odmian żarówek, dzięki mocowaniu w specjalnych oprawach rastrowych, odpornych jest na działanie wilgoci czy wody. To istotne, gdy nasze zwierzątko domowe posiada na swym wybiegu mały basen czy oczko kąpielowe, do którego – nieraz z impetem – wchodzi, by napić się lub zażyć kąpieli. Żarówki – lustrzanki są trwałe i zapewniają około dwóch tysięcy godzin świecenia.

W hodowli najistotniejsze są indywidualne preferencje zwierzaka: niektóre gatunki gadów wymagają zróżnicowanego sposobu oświetlenia wybiegu, inne muszą mieć zapewnioną wysoką intensyfikację światła (imitującego warunki pustynne) – w przeciwnym razie zapadają w sen, w odrętwienie albo zaczynają chorować. Wiele firm oferuje pełne wyposażenie terrariów: do żarówek można dokupić siatki ochronne, klosze, urządzenia pomiarowe. Wszystko po to, by nasi podopieczni wiedli szczęśliwy – ciepły żywot.