Wybieramy lampę

wrz 10, 12 Wybieramy lampę

Jeżeli decydujemy się na żyrandol, warto zwrócić przede wszystkim uwagę, w którą stronę skierowane jest jego światło. Jeżeli na boki – z pewnością rozproszy się po ścianach…

Wielkość i długość lampy:

Lampę zawsze dostosowujemy do konkretnego pomieszczenia. Duży abażur w niewielkim pokoju nie będzie się dobrze prezentował, lampa na zbyt długim sznurze natomiast będzie tylko przeszkadzać. Zazwyczaj wysokość, na jakiej wisi lampa, możemy regulować odczepiając część ogniw z metalowego łańcucha bądź związując czy podwijając plastikowy kabel pod puszkę. Do niskich mieszkań lepiej jednak kupić płaski plafon, który umieścimy przy suficie. Do wyższych można wybrać lampę wiszącą albo żyrandol.

Kierunek padania światła:

Żyrandol z ze światłem skierowanym na boki będzie rozpraszać światło. Wiąże się to z tym, że niektóre części pomieszczenia będzie oświetlał mocniej, inne słabiej. Żyrandol znajdujący się nad stołem, powinien być na takiej wysokości, by nie oślepiać. W żyrandolach typu pająk i niektórych plafonierach oprawy żarówek są ruchome, pozwala to dowolnie zmieniać kierunek strumienia światła.

Oprawa i jej klasa oświetleniowa:

Jest skala służąca do określania intensywności oraz kierunku światła. Oprawy klasy pierwszej i drugiej są przeznaczone do oświetlenia bezpośredniego czyli np. miejsca pracy. Słabo oświetlają sufit, ale skupiają się na przestrzeni, w której się pracuje. Oprawa klasy trzeciej daje światło mieszane: i rozproszone i skupione.

Materiał z którego wykonana jest lampa: szkło, papier, plastik, mosiądz:

Klosze mogą być wykonane z naprawdę wielu materiałów. Do tych bardziej wytrzymałych należą bezsprzecznie mosiądz i szkło, jeśli oczywiście lampa będzie prawidłowo użytkowana. Mniej trwałe są te z tkaniny, papieru i plastiku. Szybko się kurzą. Należ więc być ostrożnym podczas ich czyszczenia. Abażury z mniej wytrzymałych materiałów wyróżniają się jednak niecodziennym designem i dość niską ceną, stąd są również bardzo popularne i często kupowane.

Przed zakupem lampy warto jest więc się zastanowić przede wszystkim w jakim pomieszczeniu ją umieścimy i jaki rodzaj oświetlenie chcemy uzyskać.