Uważaj, co Ci wisi nad głową

lis 20, 14 Uważaj, co Ci wisi nad głową

Patrząc do góry widzisz gwiaździste niebo, chmury, gałęzie drzew, szczyty gór, albo swój domowy sufit zazwyczaj ozdobiony lampą wiszącą.
Co tu zrobić, abyś miał podobnie pozytywne odczucia patrząc na swój zwyczajny sufit, który w każdym pokoju wygląda podobnie. To pytanie na które ciężko jest odpowiedzieć w pierwszej sekundzie. Po chwili już wiesz, że głównym punktem twojego sufitu jest punkt świetlny, a dokładniej jest nim lampa wisząca, czy kinkiet ścienny tajemniczo oświecający twoje pomieszczenie. Lampy wiszące najlepiej jak będą wywiązywać się z dwóch podstawowych zadań. Pierwszą funkcją jest dokładne oświetlanie pomieszczeń a drugą są względy estetyczne.
Lampa powinna być solidnie wykonana, schludna, estetyczna, pasować do reszty wystroju. Niektóre są już tak dalekie od typowego wyglądu klasycznych lamp, że mogą stać się prawdziwym dziełem sztuki w twoim mieszkaniu. Wyglądem mogą przypominać dosłownie wszystko od sopelków lodu, kul śniegowych, mydlanych baniek po druty kolczaste, butelki czy plastikowe sitka. Obecnie bardzo popularne stały się eko lampy z materiałów wtórnych, zazwyczaj stworzone z jednego kawałka ekologicznej tektury, bądź innych eko surowców. Lampy te potrafią zadziwić swoja prostotą i niezwykłym kształtem.
Jednym z ciekawych przykładów może być śnieżno biała lampa z grubego papieru, autorstwa Carola Zahna, dająca rozproszone światło na cały pokój o ciekawym wyglądzie białej lilii wodnej.

Jakiś czas temu światem ekologicznych lamp zawirował brytyjski projektant Stuart Haygarth, który nie boi się eksperymentów. Tworzy lampy z samochodowych świateł, okularowych oprawek, zauszników lub plastikowych butelek. Jego żyrandol został zaprojektowany z plastikowych butelek po wodzie mineralnej. Projekt ten dał dobry przykład innym eko artystom, którzy projektują swoje rzeczy z tysięcy pustych opakowań zaśmiecających miasta, lasy i morza. Jeżeli będziemy stawać się powoli odbiorcami tego nurtu sztuki i eko designu będziemy mieć realny wpływ na polepszenie naszego środowiska.

Klasyczne i bardziej uniwersalne lampy znajdziemy wszędzie tam, gdzie znajduje się rozbudowany dział z elektrycznością. Najlepiej wybrać się do dużego sklepu, gdzie wybór jest ogromny, a tego typu produkty są estetyczne i solidnie wykonane.