Oświetlenie kuchni

Kuchnia to miejsce szczególne. To tutaj spożywamy posiłki w rodzinnym gronie, eksperymentujemy z przepisami, spożywamy posiłki. To tutaj zatrzymujmy się  rano na chwilę przed długim dniem w pracy, aby w ciszy i spokoju wypić kawę, zjeść śniadanie. Jeśli kuchnia ma odpowiedni klimat, lubimy w niej po prostu przesiadywać. Atmosferę z kolei, oprócz mebli, dodatków i akcesoriów, tworzy odpowiednie oświetlenie.
Co wiemy o oświetleniu kuchni? Zapewne we wspomnieniach z dzieciństwa większość z nas widzi okrągły żyrandol na suficie i… tyle. Bo kiedyś szumnie nazwane oświetlenie kuchni właśnie na tym się kończyło. Dziś na szczęście możliwości, jakie oferuje nam współczesny design, jest o wiele więcej, dzięki czemu w kuchni naprawdę chce się być i ją podziwiać.

Co mamy do wyboru? Łatwiej chyba było by zapytać, czego nie mamy. Oprócz oświetlenia głównego istnieje możliwość oświetlenia blatu, stołu, strefy gotowania, oświetlenie wnętrz szafek i inne, szeroko pojęte oświetlenia dekoracyjne. Można przebierać i wybierać, ale warto robić to z głową i smakiem, aby nie przesadzić, ale także nie zostawić kuchni zbyt staroświeckiej czy ubogiej.

Lampa czy żyrandol na suficie, jakkolwiek tradycyjne by nie były, są koniecznym, podstawowym oświetleniem kuchni zwłaszcza, że nie mają one dzisiaj wiele wspólnego z tymi, jakie pamiętamy z  dzieciństwa. Dają one dosyć równomierne światło, ale nie warto inwestować w nie jako jedynie oświetlenie całej kuchni. Jest to, poza aspektami estetycznymi, dosyć kosztowne – w kuchni przebywamy dosyć dużo czasu, a biorąc pod uwagę zwiększające się koszta energii elektrycznej, „składanie wszystkiego na jedną lampę” nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Aby więc nie zużywać energii jednej żarówki na oświetlenie całego pomieszczenia i mieć na widoku wszelkie zakamarki, szczególnie strefę do gotowania, warto zainwestować w oświetlenie dodatkowe. Może ono być zainstalowane niezależnie – wiszące, stojące lub też, bardzo dzisiaj popularne – oświetlenie bezpośrednio zamontowane w szafkach. Jest one bardzo estetyczne, nie zajmuje miejsca i nie kosztuje wiele. Podobne rozwiązania możemy zastosować właściwie we wszystkich miejscach kuchni – łącznie z oświetleniem blatu, okapu czy wyspy kuchennej.

Współcześnie rodzajów oświetlenia do wyboru mamy tak dużo, że ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia i… zasobność portfela. Jednak wielość producentów i szeroka dostępność tego rodzaju towarów na rynku pozwala na ekonomiczne urządzenie kuchni, także bez dużych nakładów finansowych.