Ogród w świetle skąpany

Wypielęgnowany, zadbany ogród to prawdziwa chluba dla domu, a także, a może przede wszystkim, miejsce relaksu, odpoczynku, medytacji po ciężkim dniu pracy, długich rozmów z przyjaciółki, grilli, przyjęć. Miejsce magiczne. Jest jednak coś, co może mu zaszkodzić. Nieodpowiednie oświetlenie lub jego brak.

I nie chodzi tu jedynie o to, że nieoświetlony ogród nie będzie mógł wystawić swojego piękna na pokaz sąsiadom. Gdy zechcemy urządzić wieczorne przyjęcie, łatwo o to, aby któryś z naszych gości wpadł po omacku w naszą ukochaną rabatkę. Lub oczko wodne.

Ogród należy podświetlić, nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Podświetlić dobrze, klimatycznie, dekorując światłem przestrzeń i akcentując to, co chcemy podkreślić. Pierwszym elementem, od którego warto zacząć, jest nasza weranda, taras, gdzie prawdopodobnie najwięcej przesiadujemy. W tym wypadku najpopularniejszym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie górne. Oczywiście energooszczędne – posłużą do tego świetlówki kompaktowe, najlepiej te o długiej żywotności. I oszczędzą energię – aż 80% więcej, niż w przypadku żarówek tradycyjnych.

Estetyce podświetlania ogrodu służą przeróżne współczesne nowinki technologiczne. Świetnym rozwiązaniem jest chociażby czuła świetlówka posiadająca specjalny sensor, który reaguje na poziom natężenia światła dziennego, przez co samodzielnie dostosowuje się do pory dnia, włączając się o zmroku i wyłączając o świcie. Proste, użyteczne i prawdziwe. Oczywiście uroku większości ogrodów nie dopełniają jedynie trawnik czy kwiaty. Są to także inne fantazyjne, ciekawe, przyciągające uwagę swoją estetyką elementy, jak skalniaczek, oczko wodne, elegancka kamienna ścieżka czy egzotyczne drzewko. Wszystko to nie musi tonąć w mroku, a odpowiednio rozłożone akcenty nadadzą kompozycji charakter.

Jak utworzyć takie akcenty świetlne? Oprócz odpowiedniego smaku w ich rozmieszczaniu, należy wybrać odpowiedni rodzaj żarówek. Świetnie nadadzą się do tego energooszczędne żarówki halogenowe. Świecą one charakterystycznym, brylantowym światłem które, skierowane na wybrane przez nas szczegóły, wytworzy bardzo ciekawy, iluminacyjny efekt.

A co, jeżeli chcemy podświetlić elementy, po którym chodzimy lub przejeżdżamy samochodem? Żaden problem. Dzisiaj możemy podświetlić schody lub dróżkę do garażu za pomocą specjalnych, bardzo wytrzymałych opraw punktowych – wmontowanych wewnątrz nawierzchni. Istnieją nawet oprawy wodoszczelne – te z kolei podświetlą nasze oczko wodne, nadając mu przepiękną barwę i głębię.

Nie można zapominać też o nowoczesnym oświetleniu LED. Oprócz swoich największych zalet, jakimi są energooszczędność, długotrwałość i nowoczesność, diody mogą wytworzyć prawdziwe bajkowy efekt Zaczarowanego Ogrodu, zdobiąc urodzinowe przyjęcie ogrodowe naszego dziecka kolorowymi światłami, migającymi na różne sposoby. Jak więc widzimy, opanowanie sztuki operowania światłem zwróci nam się nie tylko w korzyściach praktycznych i estetycznych, ale także w sporej frajdzie.