Łazienka pełna blasku

sty 11, 15 Łazienka pełna blasku

Jednopunktowe, centralne oświetlenie w łazience to zdecydowanie zbyt mało. Łazienka to nie kino, tutaj światło odgrywa bardzo ważna rolę, bo przecież w łazience wykonujemy szereg różnych czynności związanych z pielęgnacją ciała.

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że barwa światła ma istotny wpływ na widzenie. Chodzi o widzenie szczegółów. Dostrzeganiu drobiazgów sprzyja światło o barwie chodnej lub neutralnej. Ciepła barwa światła nadaje się do salonu i sypialni, bo wpływa odprężająco. W łazience, szczególnie przy lustrze lepiej montować żarówki emitujące chłodne światło. Jeśli chcemy zrelaksować się podczas kąpieli w wannie, to zapalmy kinkiet przy wanie z żarówką o ciepłym świetle. Na szczęście, nawet żarówki energooszczędne mogą mieć ciepłą tonację.

Dobre oświetlenie łazienki polega na umieszczeniu źródeł światła w różnych punktach. Centralne oświetlenie przy suficie nie jest złe, pod warunkiem, że w łazience znajdują się jeszcze inne źródła światła. Najważniejsze jest doświetlenie lustra. Jeśli mamy szafkę z lustrem i wbudowanym panelem oświetleniowym, to nie potrzeba nic więcej. Natomiast w przypadku, gdy posiadamy zwykłe lustro, należy umieścić przy nim kinkiety. Coraz popularniejsze jest oświetlenie halogenowe i ledowe. Lampy LED mają tą przewagę, że nie zużywają dużo energii, bo nie nagrzewają się. Dlatego można je wykorzystywać do podświetlania półek i umieszczania w różnych elementach architektonicznych – w panelach, w ścianach, w podłodze.