Kiedy oświetlenie punktowe, a kiedy kinkiety?

wrz 15, 14 Kiedy oświetlenie punktowe, a kiedy kinkiety?

W mieszkaniach często zdarza się, że zawieszony żyrandol nie daje dostatecznej ilości światła dla całego pomieszczenia. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku przedpokoi, których mniejsza część zachodzi za próg. Pojedyncze źródło światła zazwyczaj tam nie dociera.

Czy zatem musimy się przyzwyczaić do faktu, że w jednej części mieszkania panować będzie półmrok? Szczęśliwie, z pomocą przychodzi nam architektura wnętrz. W zależności od ogólnego wystroju, możemy zastanowić się nad oświetleniem punktowym, czyli kilkoma mniejszymi źródłami światła na całym suficie, zamiast jednego większego. Jest to model nieco cięższy w eksploatacji, ponieważ dbać musimy o kilka działających żarówek. W związku jednak z tym, że pobierają mniej energii, ich wymiany nie są specjalnie uciążliwe. Olbrzymim plusem jest jednak możliwość takiego rozlokowania żarówek, by docierały one do każdego zakamarka pomieszczenia. Taka decyzja może czasem skutkować koniecznością przeprowadzenia dodatkowych zmian. By przystosować przedpokój do założenia instalacji, wykonać trzeba będzie podsufitkę, w której zamkniemy całe niezbędne okablowanie.

oświetlenie punktowe jest świetne do mniejszych mieszkan

Gdy z kolei mamy sporo wolnego miejsca na ścianach, możemy zastanowić się nad inwestycją w kinkiety. Od nas zależy, czy wybierzemy te, które dają dużo światła, czy te bardziej dyskretne. Co więcej, możemy je uznać za element dodatkowy dla głównego źródła światła, nie rezygnując tym samym z żyrandola. Kinkiety mają jeszcze jedną niewątpliwą zaletę. Możne je kupić w dowolnym niemal kształcie, w związku z czym mogą być zarówno podkreśleniem wytwornego charakteru wnętrza, bądź przeciwnie – zabawnym kształtem uzupełniającym dziecięcy pokój.

kinkiet jest dodatkiem bardzo uniwersalnym

By zatem minimalizować ryzyko pogorszenia wzroku domowników, skazując ich na przebywanie w półmroku, zastanówmy się nad możliwościami jakie mamy. Gdy ściany przedpokoju zajęte są na przykład przez szafy, oświetlenie punktowe na suficie to świetny pomysł. W sytuacji gdy ściany świecą pustką, przemyślmy kwestię montażu kinkietów. Obok decyzji, najważniejszy jest rezultat – by w całym domu było jasno wtedy, kiedy tego chcemy.