Jakie światło do salonu?

lip 20, 14 Jakie światło do salonu?

Salon to nie tylko reprezentacyjne miejsce, gdzie zapraszamy gości, ale również pomieszczenie, w którym spędzamy sporą część czasu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniego w nim oświetlenia. Światło w salonie ma nie tylko być funkcjonalne, ale także zapewniać komfort oraz efektownie się prezentować i podkreślać walory estetyczne pomieszczenia.   


Problem z odpowiednim doświetleniem salonu wynika z tego, że musi ono spełniać jednocześnie kilka funkcji. Dlatego też najłatwiej i najskuteczniej jest postawić na dwa lub nawet trzy systemu oświetleń.

1. oświetlenie sufitowe

Lampy sufitowe to absolutna podstawa. Żaden salon nie obejdzie się bez tego typu oświetlenia. Dobrze dobrana lampa sufitowa rozświetli wnętrze, nadając mu przestronności i zapewni salonowi odpowiednie oświetlenie do podstawowej aktywności. Im jaśniejsze światło, tym bardziej pobudza przebywające we wnętrzu osoby. Najlepszym miejscem na oświetlenie salonu z góry jest sam środek sufitu, lub miejsce usytuowane tuż nad stołem – jeśli jadalnia znajduje się w naszym salonie. Natomiast jeśli dysponujemy przestronniejszym wnętrzem zapewne nie obejdzie się bez kilku punktów oświetleniowych. Wiele ciekawych rozwiązań znajdziemy tutaj.

2. boczne oświetlenie

Do budowania nastroju wnętrza oraz podświetlenia wszelkich zakamarków świetnie nadaje się oświetlenie boczne. Nie musi to być mocne oświetlenie, może opierać się na niewielkiej mocy lampkach LED rozmieszczonych w równych odstępach od siebie w jednej linii i delikatnie rozpraszające światło. Nada to wnętrzu elegancji i klasy.

3. kącik czytelniczy

By stworzyć komfortowy kącik czytelniczy nie potrzebujemy niczego więcej niż niewielkiej przenośnej lampki. Ważne jednak by dawała ona przyjemną i ciepłą barwę światła, nie męczącą naszego wzroku.  Warto tutaj trochę poeksperymentować, gdyż często na pierwszy rzut oka przyjemne światło na dłuższą metę może być dla nas katorgą.