Jak samemu zrobić lampę?

wrz 14, 14 Jak samemu zrobić lampę?

Lampy, które są dostępne w sklepach w wielu z nich się powtarzają albo przynajmniej są do siebie podobne. A jak już jakaś wpadnie nam w oko, to zazwyczaj okazuje się, że jest od znanego projektanta i kosztuje fortunę. My podpowiemy kilka pomysłów na to, jak samemu stworzyć oryginalną i niepowtarzalną lampę.

Wbrew pozorom, stworzenie lampy, która będzie odzwierciedlać naszą indywidualność, nie jest wcale takie trudne. Trudniejszym zadaniem z pewnością będzie stworzenie lampy samodzielnie, od podstaw, np. ze starego drewnianego żyrandola, albo toczonych, drewnianych części od stolarza, które później możemy dowolnie pomalować. Jest to jednak możliwe. Znacznym ułatwieniem będzie jednak rewitalizacja starej lampy, lub kupno nowej, ale niedrogiej (w sieciówkach można kupić lampy już od 20 zł), za to takiej, która jest jednolita zarówno w swej strukturze, jak i kolorze, co znacznie ułatwi zadanie. W niektórych przypadkach można po prostu zakupić w sklepie z elektryką kabel z wyłącznikiem, oprawkę do żarówki i oczywiście samą żarówkę. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

żarówka

Oto kilka pomysłów:

 1. Lampa ze szklanych butelek. Wygląda naprawdę ciekawie i estetycznie. Należy zakupić kilka kabli z włącznikiem i połączyć je w jedną całość. Skrócone butelki niczym klosze należy połączyć z oprawką na żarówkę. Można również użyć zamiast butelek słoików, najlepiej z warstewką rozpraszającą światło. Efektownie będą wyglądać przezroczyste słoiki owinięte kolorowymi kabelkami. W ten sposób powstanie supernowoczesny żyrandol.

2. W podobny sposób można przygotować lampę z osłonek do doniczek. Są one lekkie i łatwiejsze w obróbce od szkła, więc przygotowanie takiej lampy nie powinno stwarzać problemów. We własnoręcznym tworzeniu lampy fajne jest to, że sami decydujemy także ilości żarówek, kloszy i o długości kabla.

3. Do pokoju dziecka możemy stworzyć lampy-konewki– wystarczy zakupić kilka kolorowych, plastikowych konewek i przewodów. W denku konewki wyciąć otwór i włożyć żarówkę. Takie oświetlenie z pewnością będzie się ciekawie prezentować zwłaszcza wieczorem.

lampy dla dzieci

4. Lampa z bębna pralki – wygląda niesamowicie. Pasuje do mieszkań typu loft lub nowoczesnych, wnętrz z „przymrużeniem oka”.

6. Lampę podłogową możemy np. ozdobić guzikami – wystarczy do abażura poprzyklejać kolorowe guziki, mogą mieć różne wielkości i kolory.

7. Lampki z filiżanek do herbaty – to pomysł, który wykorzystuje się głównie w barach i kawiarniach. Z pewnością podkreślają one wnętrze i są oryginalnym pomysłem na oświetlenie.

8. Lampa z plastikowych łyżeczek – z białych, plastikowych łyżeczek pozbywamy się rączek, a następnie doklejamy jedną do drugiej tworząc klosz, np. owalny. Później wystarczy wsunąć kabel z żarówką. Jest to dość czasochłonne, ale efekt jest porównywalny z efektem jaki daje oryginalny model z drogiego sklepu.

lampa plastikowa