Jak oświetlić ogród?
Ogród nie może być czarną dziurą. Oświetlenie roślin pozwala wyeksponować ich walory dekoracyjne, natomiast oświetlenie domu oraz ścieżek w ogrodzie poprawia bezpieczeństwo domowników. Zatem do dzieła!
Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego nie oszczędzajmy na oświetleniu. Pierwszym punktem, który musi być bardzo dobrze widoczny jest brama na wejście do posesji. Podobnie jak przy drzwiach wejściowych, można przy niej umieścić lampę na fotokomórkę, która włącza się samodzielnie jeśli wykryje ruch. Są też lampy, posiadające czujnik światła. Kiedy zapada zmierz, włączają się automatycznie. Niezwykle istotne jest oświetlenie chodnika prowadzącego do domu. Zimą, w ciemnościach, łatwo poślizgnąć się na zamarzniętej kałuży, z kolei latem można potknąć się o zabawki zostawione przez dzieci. Oświetlenie załatwi ten problem. Warto oświetlić również oczko wodne. To nie tylko wygląda bajecznie, ale pozwala nie skąpać się w ubraniu, kiedy wracamy do domu po imprezie.
Jak oświetlić ogród, aby wydawał się większy? Nie należy ustawiać oświetlenia w taki sposób, aby snop światła padał na płot lub krawędź domu stanowiącą granicę działki. Światło powinno prezentować najładniejsze elementy działki, którymi mogą być piękne roślin, elementy małej architektury, oczka wodne. Jakie wybrać lampy? Do oświetlenia chodnika można użyć lamp najazdowych, które wpuszcza się w chodnik i można po nich stąpać na nawet przejechać samochodem – dlatego nadają się nawet na podjazd do garażu. Ścieżki nieutwardzone lub wyłożone kamieniami wyglądają uroczo jeśli obok nich ustawi się lampy stojące. Elewacje budynków można oświetlić kinkietami. Coraz więcej jest na rynku lamp solarnych, które przybierają formę lamp stojących, kinkietów a nawet lamp, które można zawiesić na drzewie.