Jak oświetlić akwarium?

Każdy z nas potrzebuje dobrego oświetlenia w swoim domu, aby móc prawidłowo funkcjonować. Tak samo jest z rybkami i roślinami w akwarium. Aby umożliwić im odpowiedni rozwój i wzrost powinniśmy pomyśleć o dobrym oświetleniu w ich domu. Jakie lampy wybrać?

Planując zakup lamp do akwarium nie możemy kierować się jedynie względami estetycznymi. Owszem, one także są ważne, lecz nie najważniejsze. Dobre światło umożliwia roślinom fotosyntezę, a rybkom odpowiedni wzrost i samopoczucie. Fotosynteza pozwala na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w wodzie i jest możliwa jedynie przy prawidłowo długim czasie naświetlania. Oczywiście światło musi mieć właściwe natężenie i skład. Trzeba pamiętać, że rośliny różnią się od siebie czasem naświetlania potrzebnym do zajścia fotosyntezy. Światło dzienne nie zawsze dociera do tego mikro środowiska wodnego w odpowiedniej ilości i natężeniu. Wszystko przez to, że musi przebić się przez szybę, często firanki oraz ściany akwarium. Dzięki sztucznemu oświetleniu możemy zapewnić rybom i roślinom przemienność dnia i nocy, a także wydłużyć dzień do 14-16 godzin, szczególnie w czasie zimy.

Aby zapewnić naszemu akwarium odpowiednią ilość światła powinniśmy zamontować specjalne lampy w dodatkowej osłonie. Musimy wybrać oświetlenie podobne do naturalnego, a to nie jest takie łatwe. Najczęściej wykorzystuje się do tego lampy wolframowe i fluorescencyjne. Te drugie stają się coraz bardziej popularne i powoli wypierają oświetlenie wolframowe. Lampy fluorescencyjne są dostępne w wielu różnych kolorach, dają równomierne światło, nie nagrzewają się zanadto i przede wszystkim zużywają mało prądu. Niestety w dalszym ciągu są to lampy dość drogie i wymagające bardziej skomplikowanej instalacji. Z kolei lampy wolframowe są dużo tańsze, ale niestety zużywają sporo prądu, szybko robią się ciepłe i są tylko jednokolorowe.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie między taflą wody a źródłem światła pokrywy. Będzie ona zmniejszała parowanie wody, a przy tym chroniła lampę przed uszkodzeniami związanymi z kondensacją pary. Poza tym uniemożliwi rybom wyskoczenie z akwarium, zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody i nagrzewaniu się wody w górnych partiach. Oczywiście powinniśmy pamiętać, aby od czasu do czasu taką pokrywę i samą lampę wyczyścić. Taką „instalację” możemy wykonać sami, choć na rynku istnieje już wiele gotowych pokryw do akwarium, które mają już zainstalowane oświetlenie o odpowiedniej mocy. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne wykonanie pokrywy, musimy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Przede wszystkim wszelkie przewody elektryczne trzeba zabezpieczyć przed dostaniem się wody. Uważajmy, aby osłona się nie zbiła. Możemy też zrobić w niej specjalne przesuwane klapy, by ułatwić karmienie rybek. Mechanizm włączający światło umieśćmy poza akwarium. Dodatkowo możemy podwiesić osłonę do lampy oraz aluminium, które będzie odbijało światło i tym samym zwiększało jego wykorzystanie.

Oświetlenie jest w akwarium jednym z kluczowych elementów. Nie zapomnijmy dobrze go zorganizować, aby rybki i rośliny prawidłowo się rozwijały. Wybierając lampy zapoznajmy się też z opisem producenta. Pozwoli to w pełni je wykorzystać i łatwo zamontować.