Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

mar 03, 14 Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Zaplanowanie oświetlenie naszego mieszkania to bardzo istotna sprawa na etapie budowy. O ile nie będziemy mieli problemów ze zmianną I dopasowaniem oświetlenia miejscowego, to o wiele trudniej będzie nam zmienić światło stałe.

Na pewno każdy z nas chciałby uniknąć niepotrzebnego kucia ścian, dlatego lepiej dobrze przemyśleć oświetlenie mieszkania. Są oczywiście podstawowe zasady, którymi większość z nas się kieruje.  Aby oświetlenie dobrze spełniało swoją role, powinno zapewniać równomierne światło.  Dlatego istotne jest rozmieszczenie lamp. W jadalni żyrandol powinien umieszczony centralnie nad stołem, dlatego powinniśmy przynajmniej mniej więcej wiedzieć gdzie planujemy go postawić. Jeżeli planujemy zakup dużego stołu, warto zastosować dwie lub więcej lamp, z tym że każda powinna mieć osobny włącznik.

Oświetlenie, ze względu na funkcję jaką ma spełniać, możemy podzielić na funkcjonalne i otaczające, czyli dekoracyjne. Jeżeli dobrze dobierzemy oświetlenie otaczające, to w bardzo łatwy I efektowny sposób uda nam się osiągnąć  w domu ciekawy efekt. W taki sposób możemy  zaakcentować najciekawsze elementy w naszym mieszkaniu – obrazy czy schody. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest montaż specjalnych ściemniaczy światła, które na pewno uprzyjemnią nam wieczory. Jeżeli dużo pracujemy w domu lub jesteśmy miłośnikami dobrej książki, to musimy pamiętać o odpowiedniego oświetlenia miejscowego. Aby takie światło dobrze spełniało swoją funkcję, powinno być ruchome, abyśmy według potrzeb mogli zmieniać kierunek padania światła. W przypadku oświetlania miejsca do pracy trzeba pamiętać o tym, aby osobie praworęcznej światło umieścić z lewej strony i odwrotnie la osób leworęcznych.

oświetlenie-salonu

Coraz częściej decydujemy się na montaż oświetlenia halogenowego. W takim przypadku decyzję o zamontowaniu takiego oświetlenia trzeba podjąć odpowiednio wcześnie.  Wiąże się to bowiem z koniecznością montażu specjalnej instalacji niskonapięciowej. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie jednego włącznika, za pomocą którego będziemy mogli zgasić wszystkie światła.