Doświetlamy poddasze

lip 07, 14 Doświetlamy poddasze

Poddasze to miejsce, które często jest pomieszczeniem, w których panuje półmrok. Można to łatwo zmienić, dzięki zastosowaniu jednego z trzech typowych rozwiązań: okna fasadowego, okna połaciowego czy też lukarn. Wybór odpowiedniego sposobu doświetlenia zależy zarówno od położenia domu, jego budowy, ale również od posiadanych środków oraz osobistych predylekcji estetycznych.

Okno fasadowe

Najprostsze i najtańsze jest oczywiście okno fasadowe. Jest łatwe w montażu, praktycznie eliminuje ryzyko przecieków. Takie okno w ścianie szczytowej jest także najdogodniejsze, gdy poddasze chcemy przeznaczyć na pomieszczenie mieszkalne. Jakkolwiek w doskonałym procencie przypadków, jeśli istnieje możliwość zastosowania tego typu rozwiązania, stosuje się go już na etapie budowy.

Okno połaciowe

Z oknami połaciowymi spotkamy się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania okna fasadowego. Okna połaciowe najlepiej sprawdzają się w przypadku dachów o nachyleniach większych niż 50º lub gdy są odpowiednio wysoko zamontowane. Okna dachowe przeważnie montuje się z górnym lub dolnym otwieraniem. Górne otwieranie sprawdza się wówczas, gdy okno znajduje się dosyć nisko, okno wysoko osadzone zaś lepiej uzbroić w otwieranie dolne. By dobrze oświetlić pokój mieszkalny na poddaszu, potrzebne będą co najmniej dwa takie okna – oczywiście wszystko zależy od konkretnych warunków. Wykonanie takiego doświetlenia nie jest trudne, ale wymaga pewnego doświadczenia, gdyż tutaj pojawia się ryzyko przecieków.

Lukarny

Lukarna jest rodzajem charakterystycznej nadbudówki z oknem, która wystaje ponad krawędź dachu. Ten rodzaj zabudowania, mimo że najdroższy z prezentowanych rozwiązań, wciąż posiada liczne grono amatorów ze względu na sporą ozdobność. Montaż lukarny niesie ze sobą kilka problemów architektonicznych i budowlanych, takich, jak: odpowiednie odprowadzanie wody, docieplenie wnęki a często i konieczna ingerencja w konstrukcję więźby dachowej. Z tego powodu zaleca się do tego typu prac zatrudnić dobrego dekarza. Jeśli chcemy przystosować poddasze na pokój, musimy zadbać, by lukarna była odpowiednio szeroka, gdyż w przeciwnym razie oświetlenie pomieszczenia będzie niewystarczające. Szczególnym rodzajem lukarn jest tzw. „wole oko” niewielka dobudówka z małym okrągłym okienkiem – charakterystyczne rozwiązanie dla niektórych stylów zabudowy, ale coraz rzadziej się ją montuje współcześnie.

O montażu doświetleń poddaszy warto pomyśleć szczególnie w czasie remontu dachu, wówczas koszt inwestycji będzie sumarycznie mniejszy niż w przypadku oddzielnych działań.