Dobieramy oświetlenie biurowe

gru 08, 14 Dobieramy oświetlenie biurowe

Biuro jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. To miejsce pracy i spotkań z klientami, w którym bardzo często spędzamy większą część dnia. Dlatego warto zadbać o to, abyśmy w naszym biurze czuli się dobrze i komfortowe. Duży wpływ na to ma odpowiednie oświetlenie pomieszczenia.

W dobrze oświetlonym pomieszczeniu pracuje się nam zdecydowanie lepiej. Właściwie dobrane oświetlenie sztuczne stanowi dopełnienie światła naturalnego (pomagającego w zachowaniu dobrej koncentracji pracowników przez wiele godzin spędzanych w pracy) i pomaga uniknąć zmęczenia, wynikającego z konieczności ciągłej adaptacji wzroku do różnego poziomu jasności. Zimą w większości biur światło pali się przez cały dzień i może szybko zmęczyć. Nie jest tajemnicą, że światło ma duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego warto zadbać o dobre oświetlenie miejsca naszej codziennej pracy.

oswietlenie biura

W miarę możliwości w ciągu dnia powinniśmy jak najwięcej korzystać ze światła dziennego. Promienie słoneczne są bowiem najbardziej przyjazne dla naszego wzroku i naturalnie pobudzają nasz organizm do pracy. Niestety nie jest możliwe wykorzystanie tylko światła naturalnego, dlatego trzeba odpowiednio dopasować sztuczne światło do naszego biura. Oświetlenie biurowe możemy podzielić na ogólne i miejscowe. Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne, to zgodnie z obowiązującymi normami w pomieszczeniach w których przez dłuższy czas przebywają ludzie (a wiec także w biurach) powinny być montowane tylko źródła światła o wskaźniku oddawania barw >80. Bardzo często w biurach montuje się świetlówki liniowe lub żarówki halogenowe, które równomiernie oświetlają pomieszczenia. Co ważne, są również energooszczędne. Natężenie oświetlenia w całym pomieszczeniu biurowym powinno wynosić 200 luxów. W przypadku wykonywania prostych prac biurowych z dorywczą pracą przy komputerze wymagane jest – 300 luxów, a przy stałej pracy przy komputerze: 500. Do indywidualnych potrzeb można także dopasować oświetlenie miejscowe, które zapewnia równomierne doświetlenie pola pracy wzrokowej.