Oświetlenie LED

Oświetlenie tego typu pojawiło się na rynku stosunkowo niedawno. Jego największymi zaletami są bezwzględnie efektywność i trwałość. Źródło światła tego typu mają nawet 25-krotnie większy okres eksploatacji niż standardowe żarówki.

Dioda luminescencyjna jest elementem stosowanym w elektronice od lat 60. XX wieku. Obecnie produkowane są moduły świecące na tyle silnie, że znajdują zastosowanie w podświetlaniu billboardów, czy iluminacji obiektów architektonicznych, a nawet w oświetleniu ulicznym. Mimo swojej dość dużej popularności oprócz zalet diody LED mają również wady.

ZALETY OŚWIETLENIA LED:

– efektywność: jest to najbardziej energooszczędne źródło oświetlenia. Ilość dostarczanej energii przekształcanej w światło widzialne wynosi od 80 do 95%, przy czym sprawność zwykłej żarówki to 5-10%.

– odporność na uderzenia: diody LED nie zawierają żadnych ruchomych i szklanych elementów, dzięki czemu są odporne na upadek i inne wstrząsy.

– trwałość: czas ich pracy wynosi około 50000 godzin. To prawie dziesięć razy dłużej niż jak czas pracy standardowej żarówki. Przeciętny czas eksploatacji modułu LED wynosi 5-7 lat.

– kolor: w technologi LED możliwe jest osiągnięcie każdego koloru światła. Diody podstawowe świecą  jedynie na biało, zielono, niebiesko, czerwono lub żółto, jednak moduły, które są dostępne na rynku dają niemal nieograniczoną paletę barw światła.

– ściemnianie: diody LED mogą bez problemu współpracować ze ściemniaczami.

– mała emisja ciepła: diody te emitują bardzo niewielką ilość ciepła, dzięki czemu można zastosować je np. w chłodniach, w których musi być zachowana stała temperatura.

– ekologia: technologia LED nie wymaga użycia rtęci oraz innych metali niebezpiecznych dla środowiska.

WADY OŚWIETLENIE LED:

–  cena: to prawda, że oświetlenie typu LED jest znacznie droższe, niż to standardowe, należy jednak pamiętać iż czas eksploatacji „żarówki” diodowej jest nawet dziesięciokrotnie dłuższy od zwykłej żarówki.

– jakość światła: większość obecnie oferowanych modułów LED emituje światło zimne, które zmienia percepcję ludzkiego wzroku – przedmioty wydają się być wykonane z innych materiałów oraz mają inną kolorystykę niż w rzeczywistości.

– wrażliwość na temperaturę: wraz ze wzrostem temperatury tego typu oświetlenie działa coraz słabiej. Zjawisko to nie dotyczy jednak temperatur pokojowych.

1 Comment

  1. Paulina /

    Co kto lubi – mnie akurat odpowiada światło LEDowe. Mam ledy Philipsa, więc nie wypowiadam się w kwestii innych. Najważniejsze dla mnie jest to, że dzięki zmianie tradycyjnych żarówek na ledy naprawdę oszczędzam – może jeszcze tak bardzo tego nie odczuwam, ale w przyszłości oszczędności powinny być znacznie większe.