Niech się świeci i święci

mar 24, 15 Niech się świeci i święci

Jakie oświetlenie powinniśmy mieć w pokoju dziennym, tam gdzie jadamy, czy spotykamy się ze znajomymi albo czytamy? Światło, zawieszone nad stołem jest bardzo ważnym elementem, stanowiącym nie tylko o wyglądzie naszego pokoju ale i jego funkcjonalności. Postanowiliśmy zbadać temat i zdecydować, jakie oświetlenie będzie najlepiej pasowało do spotkań rodzinnych.

Przesuńmy centralne oświetlenie nad stół

Warto zaplanować tak instalację, żeby móc zawiesić lampę centralną w miejscu, gdzie będzie stał stół. Będzie to nie tylko aranżacyjnie efektowne, ale i praktyczne.

dining-room-469298_1280

Pokaż mi, co jem

Lepiej się czujemy, jeśli wiemy, co jemy. Dlatego światło nad stołem jadalnym powinno być dość mocne, ale także w miarę ciepłe lub po prostu neutralnie białe (3000-3500K).

Nie oślepiajmy się

Musimy dobrać odpowiedni rodzaj lampy, a nad stół najlepiej nada się lampa kloszowa. Jeśli blat jest bardzo lśniący lub szklany, będzie odbijał światło, trzeba więc przysłonić żarówki. Idealne lampy będą regulowanej wysokości, tak żebyśmy mogli je przybliżać lub oddalać.

lamp-580378_1280

Zjedzmy romantyczną kolację

Zamiast normalnego włącznika zainstalujmy ściemniacz. Niemal każde źródło światła może być sterowane. To jest idealne rozwiązanie do jadalni i salonu. Będziemy mogli w ten sposób stworzyć przytulną atmosferę i zjeść kolację przy świecach lub rozświetlić stół tak, aby dzieci mogły swobodnie odrobić lekcje.candlestick-590906_1280

Zaprośmy więcej gości

Jeśli nasz stół jest mobilny lub rozkłada się na większy możemy jeszcze wykorzystać oświetlenie dużej lampy podłogowej. Taka lampa musi mieć jednak rozmiar XXL i wyciągane, ruchome ramię, którym doświetlimy pożądaną powierzchnię. Taka lampa ma tę zaletę, że pozwoli nam skierować światło na przykład na grę towarzyską nokaut.pl, która umila nam czas, spędzany z rodziną lub znajomymi.

Dopasujmy kształt lampy do kształtu stołu

Okrągły blat będzie dobrze wyglądał pod oświetleniem centralnie zamontowanej okrągłej lampy. Natomiast stoły kwadratowe i prostokątne będą dobrze się prezentować oświetlone kilkoma mniejszymi, wiszącymi w równym rzędzie źródłami światła.

                                   light-bulb-228989_1280

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *