Jak oświetlić dom na święta Bożego Narodzenia?

lis 20, 15 Jak oświetlić dom na święta Bożego Narodzenia?

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są dekoracje, które pozwalają nam w pełni poczuć atmosferę tego najpiękniejszego czasu w ciągu roku. Świąteczne ozdoby nie były by tak efektowne, gdyby nie specjalne oświetlenie – kolorowe i niewielkie lampki, którymi zdobimy dom wewnątrz oraz z zewnątrz, a także naturalne światło świec. Aby stworzyć w domu tą niepowtarzalną atmosferę świąt Bożego Narodzenia i efektownie go oświetlić, warto zastosować kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików.

Oświetlenie w domu

Świąteczne oświetlenie to nie tylko mrugające lampki oplatające choinkę. Bardzo ciekawy efekt można także uzyskać wykorzystując łańcuchy lampek led w aranżacji wnętrza. Będą one wyglądać znakomicie umieszczone np. na balustradzie schodów w połączeniu z girlandą ze sztucznych gałązek świerkowych, ale też zwisające np. z karnisza. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele modeli oświetlenia led w świątecznych edycjach – pojedyncze lampki w kształcie aniołków czy Mikołajów będą znakomitym uzupełnieniem świątecznej aranżacji.

Sznury światełek choinkowych dają także spore możliwości do zabawy z dekoracjami świątecznymi. Ciekawy efekt można uzyskać wykonując swoistą lampę przy ich użyciu. Aby to zrobić wystarczy do sporej szklanej butelki lub innego naczynia np. wazonu włożyć lampki. To pozorne kłębowisko po włączeniu lampek będzie wyglądało bardzo efektownie.

W świątecznych aranżacjach nie może naturalnie zabraknąć świec oraz lampionów. Można je ustawić na parapecie, stole czy na komodzie.

Iluminacja na zewnątrz

Oświetlenie fasady domu oraz elementów architektury ogrodowej to amerykańska tradycja, która zagościła już u nas na dobre. Wprawdzie dekoracje zza oceanu często ocierają się o kicz, jednak gustowne lampki nie tylko zdobią dom, ale też przyczyniają się do lepszego zaakcentowania świątecznej atmosfery.

 Poszukując lampek, które zawiesimy na zewnątrz, należy wybrać takie, które charakteryzują się stopniem ochrony nie mniejszym niż IP 44. Wartość ta oznacza, że oświetlenie można wykorzystać na zewnątrz, a zastosowane w nim oprawy są wodoszczelne. Podczas dekorowania domu od zewnątrz, szczególnie dobrze sprawdzą się węże led, znajdujące się w gumowych elastycznych oprawach. Można je efektownie owinąć np. wokół kolumn lub drzewek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *