Inspiracje i pomysły na oświetlenie pokoju dziecięcego

światło dla dzieckaKażdy z nas pamięta z dzieciństwa strach przed zaśnięciem i potworami które czyhają pod łóżkiem. Jest jednak sposób by tą naturalną reakcję złagodzić i sprawić że Twój maluch będzie cieszył się przebywaniem w swoim pokoju przez cały dzień i noc.

Rodzaje światła w pokojach dziecięcych

W zależności od wieku, pokój Twojego potomka może służyć mu jako bezpieczne schronienie, centrum zabawy, miejsce do nauki, odpoczynku i wreszcie zasłużonego snu. Dlatego musisz zapewnić rodzaje światła odpowiadające tym potrzebom. Oprócz światła głównego zapewnij koniecznie lampkę na biurko, zwłaszcza że dostępne są w niezliczonych kolorach i wariacjach. Jeśli Twoja pociecha ma kłopoty z zasypianiem przy wyłączonym świetle, taka lampka może posłużyć do rozproszenia nocnych strachów. Pamiętaj by używać wówczas żarówek energooszczędnych.

Umiejscowienie włączników

Wbrew pozorom jest to ważne zagadnienie. Najlepiej jeśli włączniki znajdą się niżej, na tyle jednak wysoko by dosięgnęło je w odpowiednim wieku. Nie zaszkodzi także dodatkowy włącznik koło łóżka, przydatny szczególnie podczas „strasznych” wypraw do toalety w środku nocy. Pamiętaj, że dziecko oznacza brudne rączki co oczywiście oznacza umazaną ścianę. Wystarczy jednak że przykręcisz lub przykleisz wokół włącznika kwadrat z pleksi lub innego łatwo zmywalnego materiału. Same przełączniki powinny być wykonane z solidnych materiałów, bo mogą być używane zarówno ręką, jak i łokciem, plecakiem, a nawet rzuconym butem, dlatego lepiej by nie trzeba było ich wymieniać co tydzień.

pokój dla małych dzieciMłodsze dzieci

Dla maluchów światło może być fascynujące same w sobie, dlatego nie bój się zabawić z jego kolorem, fakturą a nawet umiejscowieniem. Dla bobasów możesz zaopatrzyć się w obrotowe lampki, rzucające fascynujące cienie na ściany. Nic nie stoi na przeszkodzie by takie atrakcje wykonać samemu za pomocą kolorowego kartonu i pary nożyczek. Wycinanki mogą także przybrać postać gwiazdek, słońc i księżyców z papieru luminescencyjnego. Jeśli masz w sobie żyłkę artysty, możesz spróbować stworzyć malowidła za pomocą świecących w ciemności farb i lakierów, które sprawią że Twoje dziecko będzie spało pod domowymi konstelacjami gwiazd.

Dzieci w wieku szkolnym

To, że nie boisz się już nocy nie oznacza że nie możesz cieszyć się ze sprytnie umiejscowionego światła. Zwykłe, nudne łóżko może zamienić się w mebel z iście pałacowej sypialni za sprawą kawałka tiulu i lampek choinkowych (pamiętaj – kupuj te bezpieczne i długo świecące). Twoje dziecko to fan techniki? Zmyślnie umocowany giętki neon zamieni pokój w prawdziwe laboratorium z filmów science-fiction za naciśnięciem jednego włącznika. Masz w domu małego fana/fankę motoryzacji? Dwa światła naścienne i rysunek samochodu sprawią że garaż będą mieli na wyciągnięcie ręki.

Nastolatki

Ze świecą szukać ucznia liceum który nie doceni w swoim pokoju lustra. Możesz dyskretnie wspomóc swoich potomków w walce z niesforną fryzurą ustawiając oświetlenie które pomoże mu się w nim przejrzeć. Osobną sprawą jest zapewnienie warunków do nauki, najlepiej gdy światło nie rzuca refleksów na ekranie komputera.

I na sam koniec najważniejsze – czy Twoje dziecko stawia pierwsze kroki czy już umie stepować, niech jego pokój będzie przyjaznym i spokojnym miejscem w którym może odpocząć po trudach bycia młodym.

1 Comment

  1. Bardzo dobry artykuł, ale brakuje jakiś przykładowych fotek oświetlenia , ewentualnie modeli