Dlaczego oświetlenie w kuchni jest tak ważne?

sie 06, 16 Dlaczego oświetlenie w kuchni jest tak ważne?

Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem. W ostatnich latach coraz bardziej jest eksponowana, na salon czy jadalnie. Kuchnia to coraz bardzo miejsce, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie, tak więc powinniśmy postarać się o jak najlepszą aranżację. W tym celu przede wszystkim powinniśmy zadbać o jak najlepsze oświetlenie.

Ważne zasady

To jak wiele ma być źródeł światła i w jakim miejscu, jest zależne od wielkości kuchni, ale i dostępności światła dziennego i sposobu jej urządzenia. Jeden sposób postępowania więc się tu nie sprawdza. Jednakże jest kilka zasad, które zawsze są dobre. Jedną z nich jest to, że niezbędne jest oświetlenie ogólne. Nieważne czy kuchnia jest duża, czy mała, musi ono rozświetlać całe pomieszczenie, uzupełniać niewystarczającą ilość światła dziennego. Ale jakie lampy sufitowe się sprawdzają? Więcej na ten temat pod linkiem http://toczytam.pl/oswietlenie-w-kuchni-postaw-na-funkcjonalnosc/.

Różne źródła światła

Kolejną zasadą jest to, że w kuchni nie wystarcza tylko jedno źródło światła, na przykład żyrandol, jaki wisi pośrodku sufitu. W kuchni koniecznie trzeba się postarać o doświetlenie powierzchni roboczych, czyli blatów lub zlewu. Projektowanie kuchni to właśnie wyznaczanie stref, w których dodatkowe oświetlenie jest konieczne. Ponadto, takie strefy to oszczędność energii, gdyż włączamy tylko światło, które w danej chwili potrzebujemy. Po co zapalać górne światło, gdy wystarczy nam małe punktowe światło padające na blat? Pamiętajmy o tym, to bardzo ważne.

pexels-photo-100575-large

Dekoracja

No i oczywiście, oświetlenie w kuchni to także dekoracja. Szczególnie jest to ważne w dużej kuchni, ale i nie można tego lekceważyć w mniejszym pomieszczeniu. Mamy w tym obszarze wiele możliwości, przykładowo możemy punktowo podkreślić konkretne elementy wnętrza, dzięki czemu zyskają one na wartości.

Klimat

Jak więc widzimy, światło w kuchni nie służy wyłącznie do oświetlania tego pomieszczenia. Jego zastosowanie wybiega daleko poza ten zakres. Oczywiście, że dobre oświetlenie jest ważne, ale równie istotne jest to, jaki klimat dzięki oświetleniu jesteśmy w stanie stworzyć. Bardzo ważne, aby to wykorzystać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *