Sufit świetlny coraz modniejszy!

gwieździste nieboWielu o nim jeszcze nie słyszało, wielu już go ma. Ta nieszablonowa, oryginalna i szalenie efektowna dekoracja powoli wdziera się nie tylko na przysłowiowe salony, ale też na sufity prywatnych pokojów i sypialni. Oto co powinniście o nich wiedzieć!

Co to jest?

Na sufit świetlny składają się dwa podstawowe elementy: system wysokiej jakości oświetlenia oraz płaszczyzny zamontowanej na specjalnych profilach montażowych i rozciągniętego na nich materiału. Profile montuje się na ścianach, a przymocowana do nich powłoka, dzięki rozłożeniu świateł, daje wizualny efekt świetlnej tafli. Na rynku dostępne są także sufity świetlne wykonane ze szkła, są one jednak częściej stosowane w dużych projektach architektonicznych.

Zalety

Sufity świetlne są oryginalną i niestandardową dekoracją. Stanowią interesującą alternatywę dla zwykłego oświetlenia i wykorzystują je w nowy sposób. To, jak będą wyglądały, zależy tylko od nas. Kolor, wzór, animacja – ilość efektów świetlnych jest tu niezliczona. Światło – jego kolor oraz natężenie – można regulować, a wykorzystanie tej technologii pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dzięki niej nasze pomieszczenia oświetlone są równomiernie, a w zależności od zastosowanych rozwiązań, optycznie czynią pomieszczenia wyższymi i bardziej przestronnymi. W zależności od indywidualnych oczekiwań, źródło światła może stanowić cały sufit lub tylko jego część.

tradycyjna lampa

Światło

To, co czyni sufity świetlne tak efektownymi, to zastosowane w nich światło oraz specjalna powłoka materiału, która w sposób delikatny je rozprasza. W zależności od naszych oczekiwań możemy cieszyć się światłem przypominającym naturalne, białym czy kolorowym. W technologii płaszczyznowych systemów świetlnych zastosowanie znalazły lampki halogenowe, diody LED i świetlówki fluorescencyjne. Szeroką paletę barw zapewnia zastosowanie systemu RGB, czyli mieszania świateł w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Popularnością cieszą się również światłowody, za pomocą których osiąga się popularny efekt gwieździstego nieba.

Po oświetlenie do Castoramy

O ile sufit świetlny nie stanowi jeszcze standardowego wyposażenia każdego wnętrza, o tyle lampy, lampki i lampeczki tak. Świętująca obecnie swoje 17-te urodziny Castorama posiada bogatą ofertę różnego typu oświetlenia. Wiele produktów kupicie tam od ręki, równie wiele możecie zamówić. A ciekawe porady dotyczące oświetlenia znajdziecie tutaj.

Foto: Photo credit: Kuba Bożanowski / Foter / CC BY

Foto: Photo credit: after.design / Foter / CC BY-NC