Sterowanie natężeniem światła

gru 08, 14 Sterowanie natężeniem światła

Oświetlenie to nieodłączny element wyposażenia każdego mieszkania. Do niedawna możliwe było tylko włączenie i wyłączenie światła dzięki standardowemu włącznikowi. Dziś za pomocą specjalnych łączników natężenie oświetlenia można swobodnie regulować. Poniżej zostaną przedstawione najpopularniejsze z nich.

Najprostszym sposobem sterowania światem jest mechanizm ręczny. Natężenie światła reguluje się za pomocą typowej gałki lub suwaka. Do mechanizmu ręcznego zaliczane są również modele z modułami pamięci, które mają sposobność zapamiętania kombinacji włączeń i wyłączeń.

Drugim sposobem, dzięki któremu możemy regulować światło jest mechanizm dotykowy. Obecnie może być on coraz częściej używany ze względu na pojawianie się możliwości dotykowego sterowania w coraz większej ilości urządzeń. Mechanizm działa bardzo prosto. Wystarczy odpowiednio dotknąć dłonią łącznika, by w pokoju zapanowała pożądana atmosfera. Wadą takich łączników może być to, że zbyt długie, zbyt krótki lub przypadkowe dotknięcie szybko zmieniają dane natężenie.

pokoj

Ostatnią możliwością (dość wygodną) jest sterowanie zdalne. Wśród tej grupy sterowanie może być  regulowane przy pracy z falami radiowymi (specjalny pilot) lub za pomocą podczerwieni (np. pilot od telewizora). W przypadku drugiej opcji wśród wad można się doszukiwać sytuacji, w które przy zmienianiu kanału telewizyjnego także światło zaczyna reagować, a tym samym się zmieniać bez naszej woli.

Regulacja natężenia światła jest przydatną funkcją, dzięki której w specyficznych sytuacjach możemy przyciemnić jasność w pokoju. Jest szczególnie przydatna podczas wstawania w nocy, kiedy to oczy wyjątkowo reagują na zbyt jasne oświetlenie pochodzące z lamp sufitowych nad nami.