Oszczedzanie „pod pradem”

kw. 01, 14 Oszczedzanie „pod pradem”

Nie jest to czymś dziwnym, że teraz każdy na czymś oszczędza. Są jednak wyjątki, rzeczy na których oszczędzać się nie powinno, a jest to własne zdrowie, czyli leki/jedzenie. Na wodzie raczej niewiele zaoszczędzimy, dlatego też staramy się jak tylko możemy ciąć rachunki za prąd. Jednak do tego trzeba zabrać się z głową, żeby po niedługim czasie sobie nie odpuścić.

Żeby w ciągu roku zaoszczędzić przynajmniej 200-250 zł nie trzeba zbyt wiele. Musimy jedynie pamiętać, by zawsze wyłączać z sieci różnego rodzaju ładowarki, nie zapalać światła tam, gdzie nie ma takiej potrzeby, używać pralki czy zmywarki wtedy, kiedy będą one pełne, a w czajniku gotować tylko duże ilości wody. Wydaje się zbyt piękne i banalne. Jest to jednak efektywne.

Chociaż może i nawet posunąć się o wiele dalej! Wszyscy zapewne znają oznaczenia sprzętów: A+ czy A++. Nie są one przypadkowe, gdyż urządzenia takie, które mogą poszczycić się większą liczbą plusów są nawet o 15-20 % bardziej oszczędne. Jednakże sprzęty klasy A+++;, bo takowe są obecnie najlepsze, nie należą do tanich. Dlatego sugeruje się, że wystarczającym wyborem będą te klasy A++. Tyczy się to i zmywarek i lodówek. Ta druga odpowiedzialna jest średnio za nawet 30% całkowitego zużycia prądu w naszych domach. Warto więc zatroszczyć się o to, by była jak najlepiej ustawiona, zgodnie z zaleceniami producentów.

Najczęstszym, najbardziej popularnym sposobem na zaoszczędzenie paru groszy jest wymiana żarówek. Popularne dzisiaj żarówki LED (w tym miejscu) są świetnym rozwiązaniem. Pomimo że ich cena nadal jest niemała, to jednak koszty potrafią się zwrócić w dość szybkim tempie. Nie wspominając o korzyściach płynących z samego ich używania. Pamiętajmy jednak, by takie oświetlenie stosować najlepiej tam, gdzie często zapalamy światło. Bowiem żarówki te są odporne na ciągle włączanie i wyłączanie.

Ale czy to oznacza, że klasyczne żarówki energooszczędne powinny pójść w zapomnienie? Nie do końca. Tam, gdzie potrzebujemy dużo światła i gdzie spędzamy dość dużo czasu możemy takie żarówki stosować.