Oszczędzanie energii nie tylko na oświetleniu

energia wiatru i sloncaOszczędzanie zużycia energii elektrycznej i materiałów cieplnych stanowi ważny temat dla każdej osoby, która liczy się z rachunkami własnego domu lub firmy. Inwestując w urządzenia energooszczędne zmniejszamy koszty stałe, ale rośnie też cena zakupu urządzeń. Warto zatem, by inwestycje były długoterminowe i osiągały wysoki poziom zwrotu inwestycji.

Energia odnawialna słońca

W Polsce technologia energii odnawialnej dopiero raczkuje i sporadycznie spotyka się ją na domach. Zaczynają się pojawiać kolektory słoneczne na coraz to nowocześniejszych blokach i w prywatnych posiadłościach, ale chyba nigdy nie doczekamy się masowego wdrożenia tego we wszystkich budynkach, obok których na co dzień się przechadzamy.

Z kolei panele słoneczne pobierają energię słoneczną i przetwarzają ją na elektryczność, która jest wykorzystywana w domu. Najwydajniejsze okażą się tu oczywiście domy umieszczone w miejscach podatnych na słońce – szczególnie w krajach basenu morza Śródziemnego ludzie chętniej korzystają z tych technologii. Co ciekawe, w Skandynawii również często można spotkać te urządzenia.

Ważne jest również to, by umieścić panele na południowej stronie dachu oraz by nie był on zbyt spadzisty. Nieodpowiednie nachylenie promieni słonecznych znacznie zmniejszy pochłanianie energii.

Wadą posiadania paneli słonecznych jest oczywiście koszt ich zakupu. Są drogie, a swoją cenę zwracają dopiero po ok. 10 latach wysokiego wykorzystywania. Ponadto dochodzi płacenie stałych kosztów utrzymania urządzenia oraz podatków. Z tych względów panele słoneczne mają większe zastosowanie w inwestycjach długoterminowych oraz w większych gospodarstwach domowych i firmach.

 nowoczesne technologie energooszczedne

Pozyskiwanie energii z wiatru

Nie jest już oczywiste, by pozyskiwać energię wiatru wyłącznie z wysokich wiatraków. Kilka lat temu wprowadzono w USA technologie znacznie mniejszych rozmiarów, które generują prąd pozyskując wiatr. Firma The Windspire udostępnia urządzenia warte około 5 tys dolarów, które pozwolą zaopatrzyć obiekt w 2000 kWh. Są też mniejsze wiatraki jak urządzenia Air Breeze, który pozwala zasilić lodówkę, czy komputer.

Energia wiatrowa jest lepsza o ile kolektor umieszcza się na terenach, w których występuje duże natężenie wiatru. Zaletą jest to, że działa 24 godziny na dobę, ale wymaga częstszych konserwacji niż panele słoneczne.

Problemem natomiast jest brak dostępności takich urządzeń w Polsce. Możliwe, że by wykorzystać je do użytku domowego będziemy musieli jeszcze poczekać kilka lat.

foto: foter.com