Oświetlenie w garażu – proste rozwiązania
Garaż coraz częściej nie jest tylko miejscem w którym trzymamy nasze auto, to także miejsce na majsterkowanie, pralkę czy trzymanie narzędzi czy próby zostania wirtuozem perkusji. Aby nie zamienił się w kolejną rupieciarnię musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia. Zapoznaj się z kilkoma radami które sprawią że łatwiej będzie ci utrzymać wszystko na miejscu.
Samochód
Nic dziwnego że zaczynamy od niego nasz mini poradnik – to właśnie automobil jest najważniejszym jego elementem. Zalecamy jarzeniówki, których podłużny kształt pomoże oświetlić całe podłużne pomieszczenie. Światło musi być mocne, zwłaszcza jeśli sprzątasz swój samochód wewnątrz. Zwróć także uwagę na temperaturę pomieszczenia – żarówki muszą koniecznie działać w zimniejszych niż domowe warunkach. Możesz także zainwestować w czujnik, który rozświetli twój garaż wraz z otworzeniem drzwi, pamiętaj jednak o dodatkowym włączniku jeśli posiadasz osobne wejście do pomieszczenia.
Naprawy
Kwestia widoczności wzrasta o wiele bardziej w przypadku jeśli chcesz „dłubać” przy swoim wehikule. Zastanów się wówczas nad dodatkowym światłem w rogach pomieszczenia. Przyda ci się na pewno także mocny halogen ręczny, który pozwoli ci ustalić co dokładniej dzwoni pod maską. Możesz go podłączyć do kontaktu, pamiętaj jednak by kabel był na tyle długi, by objąć całe pomieszczenie.
Majsterkowanie
Jako miejsce odosobnione i cierpliwe dla hałasów garaż jest nie tylko miejscem narodzin wielu zespołów rockowych, ale także idealną przestrzenią do własnoręcznego zbijania, wycinania, skręcania i cięcia. W takim wypadku musisz zapewnić sobie dodatkowe oświetlenie ścienne dla swoich narzędzi i materiałów. Jeżeli rozważasz pracę w drewnie, koniecznie musisz zainwestować w światło które wykaże prawdziwe kolory desek i lakierów. Zadbaj także by każdy zakamarek był widoczny – nie musi być tak cały czas, ale przyda ci się to w wypadku zgubienia arcyważnej śrubki.
Inne zastosowania
O znaczeniu garażów dla muzyki już wspomnieliśmy, ale jest duża szansa że z czasem w świątyni Twojego auta pojawią się rzeczy w ogóle nie związane z motoryzacją. Jeśli stworzyłeś tam spiżarnię, rozważ czy nie przyda ci się mniejsze światło, włączane niezależnie od światła głównego. Pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze na każdorazowym włączaniu prądożernego oświetlenia. Podobnie ma się sprawa jeśli w garażu masz pralnię lub suszarnię. Nie zapomnij o zabezpieczeniu tych wszystkich urządzeń przed zwarciem, upewnij się że masz dość mocy.
Garaż, mimo że mamy klimat jaki mamy, może służyć ci w zimie nie tylko jako kawałek dachu dla Twojego samochodu, pamiętaj jednak żeby dokładnie go oświetlić bo o potknięcie łatwo.