Oświetlenie salonu

lis 03, 14 Oświetlenie salonu

Dekoracja światłem, to inaczej niż w przypadku typowych rozwiązań dekoracyjnych coś, czym zając należy się już w początkowym projekcie aranżacji pomieszczenia. O ile bowiem sama instalacja opraw świetlnych może odbyć się na samym końcu, tak poprowadzenie przewodów elektrycznych do wyznaczonych miejsc, to jedna z pierwszych i podstawowych prac.

Odpowiednie oświetlenie wnętrza może całkowicie odmienić jego charakter. Poza tym, to dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu źródeł światła i dobraniu odpowiednich jego rodzajów, możemy manipulować jego wizualnym odbiorem. Możemy optycznie powiększyć lub pomniejszyć wnętrze, sprawić że będzie wydawało się bardziej przestronne lub odwrotnie, bardzo przytulne. Dodatkowo za pomocą światła możemy wyeksponować strefy, czy też elementy dekoracyjne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

W salonie z pewnością prócz głównego oświetlenia, tego które montuje się w centralnej części sufitu, powinno znaleźć się również miejsce na oświetlenie miejscowe i dekoracyjne właśnie. W praktyce, mowa tu przede wszystkim o lampach stojących. Te z pewnością znajdą swoje funkcjonalne zastosowanie, gdy na kanapie będziemy chcieli zrelaksować się z lekturą w ręce. Przy tej konkretnej czynności, odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważne.

Lampy podłogowe z pewnością stanowić będą element dekoracyjny, tym bardziej, iż obecnie dostępne są w tak niesamowicie wielu wariantach. Produkowane z przeróżnych tworzyw, mające rozmaite kształty i formy, bardzo często bardziej przypominają pewną artystyczną instalację, nowoczesną rzeźbę, niż typową lampę podłogową.