Oświetlenie łazienkowe

lis 27, 14 Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienki to prawdziwe strategiczne wyzwanie.Sztuką jest połączenie przytłumionego, intymnego światła z funkcjonalnymi i ostrymi punktami świetlnymi. Łazienka to szczególne pomieszczenie, gdzie chwile cudownego relaksu łączą się precyzyjnymi zabiegami przed lustrem. Jak najlepiej oświetlić łazienkę?

Łagodne, rozproszone światło można osiągnąć, montując kinkiety z mleczną oprawą, symetrycznie na całej długości łazienki. Warto zwieńczyć je osobnym włącznikiem – ułatwi to załączenie takiego światła, a dodatkowo zmniejszy również zużycie prądu.

Poza rozproszonym światłem, przydatne jest także oświetlenie punktowe, które ułatwi codzienną toaletę czy precyzyjny makijaż. W tym wypadku należy zamontować dokładnie w tych miejscach gdzie mają stać szafki, pralka bądź umywalka. Elementy te wymagają dobrego ostrego światła aby umożliwić ogolenie, zrobienie makijażu, bądź w wypadku pralki przeczytanie oznaczeń z programatora. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie włącznika tuż nad umywalką,  w takim przypadku możemy je załączać w zależności czy jest ono potrzebne stojąc bezpośrednio przy lustrze.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dodatkowego źródła światła w brodziku. Najlepiej w tym celu zamontować oprawę wodoszczelną spełniającą normę IP65( jest to wyszczególnione na opakowaniu) uniemożliwi to kontakt parującej wody z elementami pod napięciem skutkującym zwarciem instalacji. Warto też zaopatrzyć się w specjalne kinkiety do łazienki, które są odporne na trudne, wilgotne warunki.

Wszystkie te grupy oświetleniowe powinny posiadać osobne włączniki (kiedy chcemy skorzystać z pralki nie jest nam potrzebne oświetlenie umywalki). Włączniki te najlepiej zamontować przy wejściu do łazienki, by od razu rzucić dobre światło na naszą wizytę.

Warto wspomnieć, iż przy lustrze nad umywalką dobrze będą sprawiały się oprawy kierunkowe w których możemy ustawić kierunek padania światła w zależności od tego, gdzie go potrzebujemy w danym momencie.
Łazienka jest miejscem które narażone jest na duży poziom wilgoci. wszystkie punkty oświetleniowe najlepiej zasilać napięciem bezpiecznym 12v. Zniweluje to ryzyko jakiegokolwiek porażenia osób korzystającym z naszej łazienki