Oświetlenie do zadań specjalnych
Nie każde oświetlenie nadaje się do wszystkich pomieszczeń oraz do wykonywania każdego zadania. Różne rodzaje lamp a nawet różne rodzaje światła są przeznaczone do pracy, do odpoczynku, do oświetlania ogrodu itp.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie, nastój, koncentrację. Dlatego często ignorujemy aranżację oświetlenia, bo wydaje się ona czymś zbędnym lub przynajmniej mniej ważnym. Największym i najczęściej popełnianym błędem jest instalowanie lampy wiszącej w centralnej części sufitu, stanowiącej jedyne źródło światła. Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeśli żarówka ma niedostateczną moc. To niezbyt dobry sposób na oszczędzanie i jeszcze gorszy na tworzenie w pomieszczeniu kameralnej atmosfery.
Trzeba wiedzieć, że kolor światła niezwykle silnie wpływa na człowieka. I wcale nie chodzi o ostre neonowe kolory – karminową czerwień, butelkową zieleń czy fiolet biskupi. Białe światło, najbardziej uniwersalne, ma swoje odcienie. Zimne światło najbardziej sprzyja skupieniu się. Przy chłodnym lub neutralnym kolorze światła najwyraźniej widać różne drobiazgi i szczegóły, więc jest idealne nie tylko do nauki i czytania, ale także takich prac jak szycie, cerowanie, przygotowywanie posiłków. Neutralne światło przyda się także w warsztacie, na przykład przy wykonywaniu drobnych napraw lub obróbce drewna.
Bardzo ważne jest to, aby pomieszczenia były oświetlone wielopunktowo. Na przykład łazienka powinna mieć, oprócz oświetlenia centralnego, oświetlenie przy lustrze. W kuchni bardzo praktyczne są żarówki LED nad zlewem oraz blatem do przygotowywania posiłków, natomiast w sypialni warto mieć lampkę nocną na stoliku przy łóżku.