Magia światła w pokoju dziecięcym

wrz 16, 14 Magia światła w pokoju dziecięcym

Wraz z narodzinami dziecka lub osiągnięciem przez niego wieku przedszkolnego lub szkolnego zachodzi potrzeba aranżacji pokoju.Nawet gdy maluch jest już w stanie podejmować decyzje odnośnie wyglądu swojego królestwa, rodzic powinien stać na straży. Zwłaszcza, jeśli chodzi o oświetlenie.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym jest niezwykle ważne. Zarówno jeśli chodzi o najmłodsze dzieci jak i te starsze. Światło może przegnać lęki i potwory z szafy, może pomóc zasnąć, poznawać świat poprzez zabawę oraz poprzez naukę. Dlatego ważna jest odpowiednia ilość lamp oraz ich prawidłowe ustawienie w pokoju dziecka.

Dobrze jeśli pokój dziecięcy ma duże okna, które zapewnią dostęp naturalnego światła. Dobrze też jeśli jest jasny i pogodny. Górne oświetlenie powinno być jasne i równomiernie rozproszone, jak najbardziej przypominające światło słoneczne. Można wybrać żarówkę dającą światło z przewagą barwy niebieskiej, które sprzyja koncentracji potrzebnej do rysowania i malowania. Dzieci bawią się wszędzie, więc górne oświetlenie powinno pomagać im w ich zabawie.

Światło punktowe sprawdzi się przy biurku lub stoliku. Tu również możemy wybrać żarówkę dającą światło z przewagą barwy niebieskiej. Takie oświetlenie będzie sprzyjało nie tylko rysowaniu i malowaniu, ale również czytaniu i pisaniu. Lampkę na biurku należy postawić po prawej stronie, jeśli dziecko jest leworęczne, a po lewej, gdy jest praworęczne. Dobrze jest wybrać lampkę, której wysokość można regulować. W miejscu do nauki najlepiej sprawdzą się żarówki halogenowe, które dają mocniejsze światło.

Oświetlenie punktowe przyda się również przy łóżeczku dziecka. Światło w tym miejscu powinno być przyciemnione lub z możliwością przyciemniania. Jego zadaniem jest ułatwić maluchowi zasypianie oraz dać możliwość czytania bajek na dobranoc przez rodziców. Klosze lamp znajdujących się przy łóżku powinny być wykonane z materiałów nienagrzewających się, tak by dziecko się nie poparzyło. Warto też zwrócić uwagę czy lampka posiada wygodny wyłącznik, tak by dziecko mogło same zgasić światło bez wychodzenia z łóżka.

Lampy do pokoju dziecięcego mogą mieć różne kształty, abstrakcyjne, roślinne bądź zwierzęce. Mogą też mieć wycięte w różne formy abażury. Takie lampy stworzą teatr cieni i wpłyną na wyobraźnię dziecka, przenosząc je do świata fantazji. Dla najmłodszych można wybrać lampkę z pozytywką mocowaną do łóżeczka. Dla mniejszych i większych świetną lampką i zabawką jednocześnie będzie lampka z projektorem. Takie lampy dostępne są w różnych kształtach. Można wybrać np. żółwia, który ma wycięte gwiazdki na skorupie. Świeci w trzech kolorach lub czterech kolorach, czerwonym, pomarańczowym, niebieskich lub zielonych. Kolory te zazwyczaj można dowolnie zmieniać. Taka zabawka daje obraz gwieździstego nieba, czasem z prawdziwymi konstelacjami. Lampkę można zaprogramować, aby sama się wyłączyła. Przed zakupem takiego projektora warto sprawdzić czy posiada on certyfikat bezpieczeństwa i jakości.

Niezależnie od lampy, do pokoju dziecięcego zawsze warto wybierać żarówki energooszczędne. Dzieci prawie nigdy nie pamiętają o tym, by gasić światło, kiedy już nie jest im potrzebne.