Łazienkowa iluminacja
Łazienka wcale nie musi być miejscem kojarzonym jedynie z czynnościami higienicznymi, stereotypowo obłożonej błękitnymi kafelkami, z jednym światłem umieszczonym nad drzwiami. Niestety, ale łazienki często są postrzegane jako znacznie mniej reprezentacyjne części domu, niż taka jadalnia czy salon, w związku z czym największe starania i nakłady finansowe nie są w nią inwestowane. A przecież łazienka jest naszym sanktuarium, miejscem, gdzie mamy czas tylko dla siebie, gdzie nie musimy wskakiwać tylko na szybki prysznic, ale możemy zażyć długiej, relaksującej kąpieli.
Żeby tak było, łazienka musi odpowiednio wyglądać. Umiejętne zastosowanie dekorowania światłem może zmienić jej atmosferę nie do poznania. Dla pań z pewnością najważniejsze i najbardziej przydatne będzie światło zamontowane przy lustrze. Najefektowniej wygląda oświetlenie rozmieszczone równomiernie w trzech punktach – po obu stronach lustra i na górze, niczym w garderobie hollywoodzkiej gwiazdy. Dzięki temu światło będzie ze wszystkich stron optymalnie podświetlać twarz, nie może jednak razić oczu. Dlatego ważne jest, aby żarówki schowane były za mlecznymi kloszami lub bańkami.
Ciekawym rozwiązaniem są także panele z kilkoma źródłami światła, montowane nad lustrem. Dłuższy panel z większą ilością źródeł światła da oczywiście lepsze oświetlenie. Trzeba je tak dobrać, aby na twarzy nie było miejsc zacienionych, np. pod oczami, które powstają, gdy promień światła umieszczony nad lustrem jest za słaby lub nieprawidłowo umieszczony. Dlatego też w przypadku luster wąskich lepiej jest dobrać oświetlenie boczne, a przy szerokich – górne.
Jednak na tym nasza pomysłowość nie powinna się kończyć. Nie bójmy się więc oryginalnych, nowoczesnych oświetleń, skierowanych na wannę czy brodzik. Warto, dla świetnych efektów. Pamiętajmy jednak, że dla bezpieczeństwa nie wolno podłączać instalacji elektrycznych w pewnych miejscach i odległościach od wanny/prysznica. Najlepiej, jeśli sami nie będziemy się za to zabierać, ale skorzystamy z pomocy doświadczonego elektryka.
Światło główne możemy zainstalować na dwa sposoby. Jeśli chcemy ukryć je za mlecznym kloszem, powinna to być dosyć duża lampa. Jeżeli natomiast chcemy, aby było jaskrawe, to jego źródłem powinny być małe lampki halogenowe, aby nas nie oślepiało. Ponadto halogenki mają tę zaletę, że ich drobne promienie odbijają się od kafelków, tworząc efekt migocących promieni.
Jak więc widzimy rozwiązań jest bardzo dużo, a dzisiaj w sprzedaży mamy także do wyboru przeróżne, gotowe gadżety, takie jak podświetlane wnęki, ścianki złożone z oświetlonych luksferów, czy też nawet baterie LED, kierujące światło na strumień wody. Dzięki temu możemy uczynić z własnej łazienki prawdziwe sanktuarium relaksu.