Lampy dla dzieci

Światło w pokoju dziecka jest niezwykle istotne dla jego prawidłowego rozwoju. Do drugiego roku życia spanie przy zapalonym ostrym świetle może spowodować w późniejszych latach krótkowzroczność. Dzieje się tak, gdyż nawet zamknięte powieki przepuszczają pewną ilość światła, a wrażliwość siatkówki niemowlaka jest dużo większa niż u dorosłego. Gdy maluch podrośnie światło podczas dnia jest mu z kolei niezbędne aby np. nie nadwyrężał wzroku rysując czy czytając pierwsze czytanki…

W pokoju dziecięcym ważne są zatem nie tylko kolory, użyte materiały wykończeniowe, zabawki i meble, ale także odpowiednie oświetlenie. Aby dziecko czuło się w swoim pokoju komfortowo powinno się odpowiednio zainstalować w nim kilka źródeł światła (światło punktowe i rozproszone).

Cztery zasady oświetlenia pokoju dziecka:

1.
Należy zainstalować kilka źródeł światłarozproszone przy suficie, punktowe tam, gdzie dziecko przewijamy, pielęgnujemy i gdzie wykazuje ono aktywność. Gdy dziecko podrośnie musi mieć na biurku lampkę oświetlająca blat tak, aby mogło swobodnie odrabiać lekcje. Dobrze gdy pokój oświetlony jest zatem w całości a dodatkowo także w miejscach, które tego wymagają.
2.
Źródło światła punktowego należy umieścić z boku, tak aby nie świeciło ono wprost w oczy ani dziecka, ani rodzica. Ostre światło może uszkodzić wzrok niemowlaka, a także nie jest dla niego po prostu komfortowe.
3.
Wiele dzieci boi się ciemności, dlatego należy pomyśleć o lampce nocnej, która nie będzie zaburzała snu, a równocześnie delikatnie oświetli pokój i pozwoli maluchowi komfortowo zasnąć. Lampka nocna może być źródłem naprawdę bardzo delikatnego światła. W sklepach pojawia się coraz więcej lampek z diodami led świecącymi na różne kolory. Dają one ledwo widoczne, przytłumione przez kolor światło, które tworzy jednak odpowiedni nastrój do zaśnięcia.
4.
Zadbajmy o dobre oświetlenie posadzki. Ma ono szczególne znaczenie, gdy dziecko spędza większość czasu, bawiąc się lub ucząc na podłodze. Pomocne będą punkty świetlne zainstalowane tuż przy posadzce i lampy stojące z oprawami dającymi światło kierunkowe. Lampki przy posadzce należy jednak zabezpieczyć lub kupić specjalne, tak aby dziecko niechcący się nie poparzyło.

Dostępne na rynku lampy pozwolą uczynić pokój malucha bajkowym i magicznym. Możemy dobrać oświetlenie nie tylko w zależności od płci ( np. lampy w kształcie samolotów, ze Spider-Manem, Hello Kitty czy w różowe kwiatuszki), ale także od zainteresowań dziecka (jego ulubionych bohaterów z komiksów, postaci z bajek, gier zespołowych itd.).

Przykłady lamp dla dzieci:

  •    Czworokątna lampa Hello Kitty

Gadżety z Hello Kitty to must have każdej malej dziewczynki. Lampa ta stanowi słodką ozdobą pokoju dziecięcego. Każda z przyjaciółek wpadnie w zachwyt na jej widok. Urocze stokrotki, kreskowany wzorek i oczywiście kolor różowy ożywią pokój i uczynią go niezwykle dziewczęcym.

  •    Lampa w kształcie statku kosmicznego

Przemieni ona pokój dziecięcy w stację kosmiczną. Taka lampa to idealny wybór do pokoju małych astronautów i badaczy gwiazd. Budzi ona w dzieciach ducha odkrywców, zachęca do zabawy i zapewnia świetną atmosferę.

  •     Lampa wisząca z trójwymiarową grafiką przedstawiająca Kubusia Puchatka i jego przyjaciół

Kubusia Puchatka zna każde dziecko. Razem ze swoimi przyjaciółmi Kubuś Puchatek wprowadzi radość i fantazję do każdego pokoju dziecięcego.  Plastyczny wygląd stanowi o wyjątkowym uroku tej lampy.

  •     Różowa lampa sufitowa z motywem kucyka pony

Słodka lampa dla małej księżniczki. Ozdobą tej lampy jest biały kucyk z szarą grzywą i ogonem, sprawiający, że serca małych dziewczynek biją szybciej. Trzy reflektory z tworzywa sztucznego zapewniają dobre rozświetlenie pokoju.

Warto pamiętać:

1. Należy zainstalować źródła światła rozproszonego, jak i punktowego;

2. Światło punktowe nie może świecić prosto w oczy;

3. Dobrym rozwiązaniem dla dzieci bojących się zasypiać po ciemku jest lampka nocna;

4. Warto także zainwestować w oświetlenie posadzki.