Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

sty 19, 15 Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Podejmując decyzję związane z aranżacją wnętrz mieszkania, dość często zwracamy uwagę na oświetlenie. I słusznie. Jednak poza salonem to w przypadku łazienki odpowiednie oświetlenie jest najważniejsze.

Ponieważ często tego typu pomieszczenia pozbawione są okien (szczególnie w starszym budownictwie) lub ze względu na komfort kąpieli zasłaniamy je, to niesamowitą uwagę musimy zwrócić na odpowiedni dobór oświetlenia tego pomieszczenia. Najważniejsze jest oczywiście światło górne, które jest równomierne i rozproszone. Działa to podobnie, jak w przypadku zwykłego pomieszczenia. Jednak ze względu na to, że nie dostęp światła dziennego jest zdecydowanie ograniczony, to musimy zdecydować się na odpowiedni dobór położenia źródła światła i jego mocy.

Drugą bardzo ważną sprawą okazuje się być doświetlenie lustra, które często jest jednym z najważniejszych elementów łazienki. Szczególnie w przypadku młodych dziewcząt i kobiet to właśnie od lustra zaczyna się każdy dzień i każde wyjście z mieszkania czy domu. W końcu bez niego nie jest możliwa właściwa kosmetyka twarzy czy chociażby przygotowanie odpowiedniego makijażu. W tym przypadku szczególnie polecane są lampy punktowe, które możemy ustawiać w dowolny sposób. Koniecznie pamiętajmy, by dostosować je do tego pomieszczenia. Nie mogą się odbijać w lustrze – muszą oświetlać twarz.

W nowoczesnych mieszkaniach i domach lampy odgrywają jednak dodatkową rolę. W przypadku łazienki chodzi bardzo często o estetykę – dzięki zamontowaniu żarówek LED czy wspomnianego wyżej oświetlenia punktowego możliwe jest wyeksponowanie poszczególnych elementów tego pomieszczenia. Mogą więc być to specjalne lampy oświetlające na wysokości stóp, podkreślające charakter poszczególnych mebli czy nawet oświetlające strumień wody! Możliwości jest bardzo dużo i tylko od naszych możliwości finansowych i wymagań zależy ich wykorzystanie.