Jak dobrze oświetlić ogród?

gru 11, 14 Jak dobrze oświetlić ogród?

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu nasz dom i ogród nabiera wyjątkowego charakteru. Wieczory spędzone w ogrodzie staną się o wiele przyjemniejsze, ale także samo korzystanie z niego po zmroku będzie bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Dobrze dopasowane oświetlenie zewnętrzne nadaje naszemu ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na różne warianty oświetlenia – od romantycznego podświetlenia ścieżek, po mocne światło umożliwiające biesiadowanie w ogrodzie aż do wschodu słońca. Planując oświetlanie ogrodu trzeba pamiętać o wszystkich jego elementach: ścieżkach, schodach, altance i tarasie. Warto pokusić się także o doświetlenie oczka wodnego czy rabatek kwiatowych, ponieważ gwarantuje to piękny widok po zmroku. Przy samym domu musimy pamiętać o zamontowaniu oświetlenia przy furtce, drzwiach wejściowych i bramie garażowej. Odpowiednie rozwiązania logistyczne na pewno ułatwią nam swobodne poruszanie się po naszym podwórku oraz pozwolą poczuć nam się bezpieczniej.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie w ogrodzie słupków i latarni, które dostępne są w różnych wysokościach. Bardzo dobrze sprawdzają się przy podświetleniu ciągów komunikacyjnych, czyli ścieżek, chodników czy podjazdów. Coraz popularniejsze są lampy solarne które nie zużywają prądu, a ładowane są w ciągu dnia przez energię słoneczną. Są dobrym rozwiązaniem w ogrodach w których nie mamy możliwości podłączenia światła do prądu, lub po prostu nie chcemy wydawać więcej pieniędzy na prąd. Lampy solarne są stosunkowo niedrogie, a ich eksploatacja nic nie kosztuje. W większości produktów naładowany do pełna akumulator wystarcza na ok. 8 godzin. Dlatego lampki solarne warto instalować wyłącznie w dobrze nasłonecznionych miejscach w  ogrodzie.

oswietlony ogrod

Jeżeli decydujemy się na zamontowanie oświetlenia w ogrodzie i przed domem jeszcze na etapie wykończenia, to warto je dobrze rozplanować. Oświetleniem można sterować za pomocą specjalnej aparatury – np. zegary sterujące, czujniki ruchu na podczerwień czy czujnik zmierzchowy. Takie rozwiązania na pewno poprawią funkcjonalność naszego oświetlenia.