Halogeny – czy tylko oświetlenie dekoracyjne?

Halogeny należą do najczęściej wykorzystywanego rodzaju oświetlenia w świetlnych dekoracjach. Ich konkurencją powoli stają się LED-y. Zanim jednak halogeny całkowicie znikną ze sklepów, może upłynąć naprawdę dużo czasu.

Halogeny to źródła światła, które zaliczane są do tych żarowych. Są one o wiele bardziej sprawne niż tradycyjne żarówki, ponieważ przy tej samej mocy, dają one o wiele więcej światła. Istotną różnicą jest również fakt, że mają one o wiele mniejszy żarnik, przez to wyposażone w reflektory. Ich światło jest o wiele bielsze niż światło z żarówki. Poza tym, halogeny są o wiele trwalsze.

Widzimy więc już, że oświetlenie halogenowe ma o wiele więcej zalet, stąd też tak wiele osób decyduje się podczas instalacji oświetlenia w swoim domu, na takie właśnie halogenowe rozwiązania. Wyższa sprawność i żywotność żarówek, bark przyciemniania się bańki, bielsze światło, mniejsze rozmiary, duży wybór oprawek, modele na napięcie niskie i sieciowe, duża rozpiętość, jeżeli chodzi o moc (od 5W do 2000W) – to wszystko należy do plusów oświetlenie halogenowego.

Aby jednak nie okłamywać czytelników, wspomnieć należy tu również o wadach, a jak w każdego rodzaju rozwiązaniach, tak i tu, również takie są. Podstawową wadą, o której mówi się najczęściej, to fakt, że żarówki halogenowe potrafią nagrzać się do bardzo wysokich temperatur. Zatem oprawa, która była wystarczająco trwała przy zastosowaniu żarówki tradycyjnej, może po prostu stopić się, w kontakcie z bańką halogenu. Halogeny przegrywają również w zestawieniu ze świetlówkami pod względem sprawności.